16.05.2018 10:19 0 mike/mat. pras./Munduscantat.pl

Polscy i zagraniczni chórzyści opanowali Sopot

Źródło: Munduscantat.pl

Do niedzieli (20 maja) potrwa jeszcze 14. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat 2018 – największa tego typu impreza w Polsce. Do Sopotu zjechali się przede wszystkim młodzi wykonawcy z Polski i innych krajów, a same występy można potraktować jako swoistą konfrontację artystyczną tradycji z nowoczesnością.

Organizatorzy festiwalu postanowili zaakcentować jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tegorocznej edycji imprezy nie brakuje więc typowo polskich akcentów. Niemniej, oprócz oficjalnych i tradycyjnych form, goście festiwalu mogą podziwiać te bardziej nowoczesne, jak performance na dworcu kolejowym i sopockim molo czy śpiewający stretching. Poza Koncertem Finałowym, wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Na szczególną uwagę zasługuje Parada Chórów Monciakiem. W czwartek (17 maja) uczestnicy festiwalu przejdą rozśpiewanym korowodem wzdłuż jednego z najpopularniejszych w Polsce deptaków. Początek parady zaplanowano na godzinę 16:30. Później śpiewacy udadzą się do muszli koncertowej przy sopockim molo, gdzie o godzinie 17:00 rozpocznie się koncert „Muzyka Narodów”.

Z kolei ciekawą formę artystyczną będzie można podziwiać w sobotę (19 maja) już od godziny 8:00 na sopockim molo. Młodzi wykonawcy zapraszają na „Oddychanie na Śniadanie – Śpiewający Streching”. Szczegółowy program całego festiwalu jest dostępny w załączniku.

Warto podkreślić, że w 2018 roku organizatorzy imprezy podjęli współpracę z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wprowadzono nową kategorię muzyczną – kategorię specjalną, która będzie polegała na wykonaniu jednego utworu w języku kaszubskim, autorstwa współczesnego kompozytora z młodego pokolenia.

Dzięki temu międzynarodowi uczestnicy festiwalu będą mieli sposobność obcowania z polskim folklorem oraz poszerzą swoją wiedzę o polskiej muzyce. Jednocześnie organizatorzy mają na względzie propagowanie dokonań debiutujących twórców polskich wśród licznie zgromadzonych zespołów chóralnych ze świata – informują organizatorzy Mundus Cantat 2018 na swojej stronie internetowej.

Zmagania konkursowe ocenia starannie dobrany międzynarodowy skład jurorski, w tym wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki z całego świata: prof. Stojan Kurat ze Słowenii, maestro Jae Joon Lee z Korei Południowej, maestro Marco Ugalde z Meksyku, prof. Wiesław Delimat z Krakowa oraz prof. Marcin Tomczak, dyrektor artystyczny festiwalu reprezentujący Akademię Muzyczną w Gdańsku.

W programie festiwalu ujęto koncerty z udziałem chórów z takich krajów, jak Białoruś, Łotwa, Szwecja i Ukraina. Wystąpi liczna reprezentacja polskich chórów z Leszna, Lęborka, Koszalina, Gdańska, Opola, Sopotu i Wejherowa. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, oraz Jego Magnificencji prof. dr. hab. Macieja Sobczaka, rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...