15.05.2018 09:30 17 mike/TTM

Zmodernizowana siedziba OSP już służy strażakom z Redy

Fot. TTM

Jest bardziej estetyczny, funkcjonalny, nowoczesny ale, co równie ważne, energooszczędny. Zmodernizowany budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie służy już tamtejszym strażakom-ochotnikom. Termomodernizacja remizy strażackiej w 85% została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Reda może się już szczycić nowocześnie wyglądającym budynkiem siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej, który mieści się przy tłumnie uczęszczanej drodze krajowej numer sześć. Bez przesady można powiedzieć, że jest to obecnie wizytówka miasta.

Poprzedni wizerunek budynku był z lat 80., więc, jakby nie było, 30 lat minęło… – mówi Mariusz Billot, członek komisji rewizyjnej przy OSP w Redzie.

Historia samej siedziby redzkich strażaków sięga czasów przedwojennych. Był on budowany w latach 1930–1932. W trakcie modernizacji zadbano więc o odzyskanie historycznego kształtu dachu. Jednak estetyka to nie wszystko. Modernizacja remizy była po prostu koniecznością ze względów funkcjonalnych. Przebudowano więc wieżę, niegdyś służącą do suszenia węży, dobudowano klatkę schodową, wyremontowano garaż i odmalowano sale. Odnowiony budynek ułatwi pracę strażakom.

Garaże będą cieplejsze. Łatwiej i przede wszystkim wygodniej będzie można się tam przebrać, doszuszyć ubrania czy węże albo wyczyścić sprzęt po jakiejś akcji ratowniczej w okresie jesienno-zimowym – dodaje Mariusz Billot.

Jednym z najważniejszych założeń tej inwestycji było obniżenie zużycia energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to możliwe, dzięki termomodernizacji elewacji dachu. Siedziba redzkich strażaków to jeden spośród 263 obiektów realizowanych w ramach 40 projektów kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Na uroczystym przecięciu wstęgi przed zmodernizowaną remizą byli obecni przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz zarządu Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podkreślał znaczenie obniżenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery zarówno w województwie, jak i w całej Polsce.

Dzięki temu są nie tylko oszczędności finansowe po stronie użytkowników, właścicieli, ale jest też niższe zużycie i, nazwijmy rzecz po imieniu, mniejsze marnotrawstwo energii cieplnej – podkreślił włodarz Gdańska.

Termomodernizacja budynków na terenie obszaru metropolitalnego to duży krok ku zmniejszeniu zużycia energii cieplnej w województwie pomorskim. Jednak żeby ten cel został osiągnięty, samorządy powinny współpracować.

Tylko zespół osiąga sukcesy – zaznaczył Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. – Ta inwestycja to element sukcesu zarówno Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot, jak i zespołu redzkiego samorządu, który od 12 lat zgodnie współpracuje – dodał.

Program termomodernizacji w Redzie będzie kontynuowany. W planach jest m.in. docieplenie przedszkoli, które funkcjonują na terenie miasta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...