14.05.2018 09:45 0 mike/TTM

W puckim szpitalu powstaną cztery nowe sale operacyjne

Fot. TTM

W ubiegły piątek (11 maja) powiat pucki odwiedziła dyrektor pomorskiego NFZ. Rozmowy z lokalnymi władzami dotyczyły puckiego szpitala – jego obecnego stanu, rozwoju i przyszłości. Najważniejszym tematem były jednak inwestycje, w tym cztery nowe sale operacyjne.

Jak stwierdziła Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor pomorskiego OW NFZ, inwestycje, które dotąd zrealizowano w szpitalu w Pucku, można uznać niemal za banalne, jeśli chodzi o współczesne dostosowanie infrastruktury. Nie zmienia to faktu, że wiązały się one z ogromnym wysiłkiem finansowym. Najważniejsza z inwestycji dopiero czeka jednak na realizację. Zgodnie z przepisami, szpital musi posiadać odpowiedni blok operacyjny. Ten ma powstać do 2021 roku.

Naszym zamiarem jest wybudowanie czterech sal, myśląc o potrzebach Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Chirurgicznego. Należy zadbać też o rezerwę na komercyjne zabiegi. Łącznie z blokiem będzie również sterylizatornia – wyjaśnia Danuta Ceszke, prezes Szpitala Puckiego sp. z o.o.

Nowy budynek stanie w miejscu obecnych garaży, między szpitalem a urzędem miasta.

Dokumentację z pozwoleniem na budowę musimy mieć w tym roku. Założyłem sobie dead-line na 15 października – po to, żeby jeszcze zdążyć powpisywać do budżetów różnych instytucji ten wniosek. Nie będzie to tanie zadanie. Wiemy mniej więcej, ile może kosztować, ale nie chcę rzucać kwot, bo to wszystko może się zmienić – podkreśla Jarosław Białk, starosta pucki..

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Z szacunkowych wyliczeń wynika, że będzie to kwota rzędu 10 milinów złotych. Na jej pokrycie powiat chce znaleźć częściowe finansowanie zewnętrzne.

Jest możliwość pozyskania około 50 procent środków w różnych instytucjach. I o to oczywiście będę zabiegał – potwierdza Jarosław Białk. – Cała reszta będzie wymagała wkładu własnego ze strony powiatu. Nie wykluczam takiej możliwości, że trzeba będzie się skredytować. To jest najbardziej realne rozwiązanie – dodaje.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...