24.06.2011 14:40 0

Gmina Choczewo: Biogazownie na Pomorzu

Rusza program budowy około 150 biogazowni w województwie pomorskim. Projekt ma być zrealizowany do 2025 roku w ramach „scenariusza zrównoważonego rozwoju sektora elektroenergetycznego”.

Biogazownia służy do produkcji tzw. biogazu (palnego gazu wysypiskowego), który jest pochodzenia organicznego. Oznacza to, iż do wyprodukowania energii potrzebne są np. kukurydza, słoma, odpady komunalne, odchody zwierzęce, ścieki cukrownicze, gnojowice lub odpady przemysłu rolno-spożywczego. Biogaz może być wytwarzany w oczyszczalniach ścieków, na wysypiskach, jak również w specjalnie budowanych biogazowniach rolniczych. Ma on szerokie zastosowanie w praktyce. Do produkcji prądu elektrycznego stosują go głównie Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Indie i Chiny. Oprócz prądu, biogazem można również ogrzewać wodę, a po jego oczyszczeniu i sprężeniu, można go zastosować jako paliwo do samochodów z instalacją CNG. 

Produkcja energii za pomocą elektrowni biogazowej jest bardzo skomplikowanym procesem. Biogazownie są bardzo mało rentowne, ale przynoszą więcej korzyści nieekonomicznych, głównie ekologicznych. Dzięki nim udaje się zagospodarować przede wszystkim odpady rolnicze, oprócz tego wykorzystuje się także odpady poubojowe; pochodzące z przemysłu rolno – spożywczego, z produkcji alkoholu, cukru, nabiałów oraz odpadów komunalnych.

Biogazownie na Pomorzu mogą znacznie poprawić lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Obecnie w województwie zlokalizowane są cztery biogazownie rolnicze. Według Departamentu Rozwoju Gospodarczego województwo pomorskie posiada duży potencjał produkcji biogazu. Planuje się tu stworzyć sieć współpracujących ze sobą mniejszych biogazowni. Jedna z nich ma powstać w Gminie Choczewo. Radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego, zezwalając na budowę na tym terenie pierwszej w Gminie biogazowni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...