16.04.2018 12:33 1 raz

Przypomną historię helskich wraków

źródło: UM Hel

Osoby odwiedzające Hel będą mogły poznać losy znajdujących się w okolicach półwyspu wraków. Na przykład przy zatopionym kutrze zostaną umieszczone ekspozytory informacyjne opisujące wraki wokół Helu oraz historię K-18 Bryza.

To atrakcje dla nurków. A dla turystów na plaży ustawione zostaną tablice informacyjne o podobnych treściach. Taki jest efekt współpracy z Zespołem ds. promocji, turystyki i kultury Urzędu Miasta Helu – poinformowali helscy urzędnicy. – Dziękujemy Bazie Nurkowej Dive Land z Helu i Stowarzyszenie Terra Helensis za inicjatywę, przygotowanie materiałów i wykonanie tablic.

źródło: UM Hel

Kadłub kutra K-18 spoczął na dnie pomiędzy portem rybackim a wojennym w Helu na 20 metrach głębokości. Dlatego jest dostępny dla wszystkich amatorów płetwonurkowania.

K-18 Bryza był kutrem zbudowanym w Gdańskiej Stoczni Rzecznej, stanowił jednostkę szkolna Marynarki Wojennej. Przewoziła także wycieczki szkolne lub dostarczała zaopatrzenie i pocztę na okręty znajdujące się na morzu podczas ćwiczeń.

Wrak Bryzy stał się miejscem życia dla wielu organizmów morskich. Cały kadłub porosły pąkle, które filtrują wodę morską. Na wraku podczas podwodnego zwiedzania można zobaczyć także małe okonie, które zamieszkały wewnątrz statku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...