12.04.2018 16:00 9 mike/TTM

Wejherowo przybrało niebieskie barwy – pamiętało o chorych na autyzm

Fot. TTM

W czwartek (12 kwietnia) w Wejherowie obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Licznie przybyli mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości mogli dobrze się bawić, a jednocześnie – wyrazić swoje zrozumienie i wsparcie dla osób z autyzmem.

Ze względu na obchody Wielkanocy, świętowanie przełożono z 2 kwietnia, na 12 kwietnia. Uroczystości na placu Jakuba Wejhera rozpoczęły się o godzinie 11:00. Wtedy też ruszył przemarsz, zdominowany przez niebieski kolor, tradycyjnie kojarzony z autyzmem. W pochodzie wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, delegacje wejherowskich szkół i przedszkoli czy klubów sportowych.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu służą przede wszystkim rozbudzeniu zainteresowania samym autyzmem. Obecnie jest to zaburzenie, które występuje u bardzo wielu osób. Z osobami autysytcznymi stykamy się praktycznie na każdym etapie edukacyjnym, ale również w miejscach publicznych – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. – Świadomość odnosząca się do tego zaburzenia powinna być bardzo szeroka. Ma służyć przede wszystkim zaakceptowaniu takich osób w społeczeństwie – dodaje.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

I chociaż świadomość społeczna jest coraz większa, nadal autyzm często jawi się jako tajemnicza choroba, czasami wręcz jako temat tabu. Nie ułatwia to codziennego funkcjonowania osób z autyzmem. Takie święta, jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, mają zmienić tę sytuację.

Chodzi o uświadomienie społeczeństwu, jak wygląda autyzm. Osoby ze spektrum autyzmu są bardzo źle odbierane w społeczeństwie, często są dyskryminowane. Jest to druga największa grupa społeczna z dysfunkcją – podkreśla Arkadiusz Raguza, prezes Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem.

Oprócz działań typowo edukacyjnych, podczas wejherowskiego święta można było wziąć udział w licytacjach gadżetów przekazanych przez kluby sportowe, firmy i osoby prywatne. Pod ratuszem zorganizowano pokaz wozów bojowych – strażackich i wojskowych – oraz umundurowania policji. Obchody Dni Autyzmu wspierały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bolszewa oraz Kębłowa. Na miejscu był też Klub Integracji Społecznej Śródmieście. Wsparcie zapewnili wolontariusze, w większości uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie.

Obchody zorganizowało Wejherowskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa i Starostwa Powiatu Wejherowskiego oraz we współpracy z Powiatowym Zespołem Kształcenia Specjalnego i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...