12.04.2018 13:25 0 mike/TTM/UM Rumia

„Pudełka życia” pomogą seniorom z Rumi

Mat. pras.

Bezpłatny zestaw, składający się z pudełka, karty informacyjnej i dwóch naklejek, może się przyczynić do uratowania życia seniorom z Rumi. Inicjatywa rumskiego magistratu jest skierowana przede wszystkim do osób niepełnosprawnych i samotnych w starszym wieku. Dystrybucja zestawów ruszy w przyszłą środę (18 kwietnia).

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę (11 kwietnia), przedstawiciele władz Rumi poinformowali o inauguracji programu „Pudełko życia”. Inicjatywa jest realizowana przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi. Obecnie gmina dysponuje około 3000 pudełek, choć ich liczba może być uzupełniana w miarę potrzeb. Od przyszłej środy zestawy będzie można odbierać w budynku urzędu, w pokoju 010.

Wzorem innych gmin, zaczerpnęliśmy ten pomysł i wdrożyliśmy go do realizacji pod koniec 2017 roku. Po przeprowadzonych procedurach, wyprodukowaniu tych pudełek rozpoczynamy ich wydawanie. Projekt ma służyć wsparciu w udzielaniu pierwszej pomocy. Wezwane służby będą mogły działać w sposób jak najbardziej pewny, profesjonalny i skuteczny – wyjaśnia Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

Zestaw składa się z plastikowego pudełka, które oznaczono specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej oraz dwóch naklejek do umieszczenia na lodówce i wewnętrznej stronie drzwi. Dzięki tego typu oznaczeniom służby niemal natychmiast można zlokalizować pudełko.

Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras.

W pojemniku służby ratownicze znajdą informacje, takie jak: kontakt do rodziny, zdiagnozowane choroby i uczulenia, nazwy leków przypisanych na stałe przez lekarza oraz wskazanie miejsca, w którym senior przechowuję pełną dokumentację medyczną. Zgodnie z instrukcją, wypełnioną kartę informacyjną należy włożyć do pudełka, a pojemnik do lodówki. Ten sposób przechowywania pudełka życia pozwala na szybsze i skuteczniejsze udzielenie pomocy osobie poszkodowanej – informuje Urząd Miasta Rumi.

W przypadku braku kontaktu z poszkodowaną osobą, dzięki „pudełku życia” łatwiej będzie można ocenić stan zdrowia, zaplanować dalsze działania i skontaktować się z rodziną.

Ważne, aby jak najwięcej seniorów dowiedziało się o możliwości odebrania zestawu. Dlatego w propagowanie tej inicjatywy włączy się również rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku. „Pudełko życia” to kolejny element szerszego programu wspomagania osób w starszym wieku, które mieszkają w Rumi. Na jakie inne formy wsparcia mogą liczyć rumscy seniorzy?

Są to ćwiczenia w klubach gimnastycznych, zajęcia na basenie, bale dla seniorów, karta seniora, do której dołączają również sponsorzy spoza Rumi – wylicza Piotr Wittbrodt. – Na tyle, na ile możemy, staramy się pomagać seniorom. Wszystkie nasze projekty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – podsumowuje.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24