11.04.2018 14:40 12 mike/TTM

W Wejherowie jest czysto, ale…

Fot. TTM

Wiosna to tradycyjny czas porządków – tych małych i dużych, również miejskich. To właśnie wtedy służby komunalne z reguły mają najwięcej pracy. Mogłoby się wydawać, że w przypadku Wejherowa nie ma nadmiernych powodów do narzekania. Nie oznacza to jednak, że miasto jest wzorem czystości i nic już nie trzeba poprawić w tym względzie.

„Jest w miarę czysto” – takie opinie są dość częste w odniesieniu do problemu zanieczyszczenia ulic i chodników w Wejherowie. Jak sytuację ocenia wejherowski Zakład Usług Komunalnych?

Jest różnie. Są miejsca, gdzie nie ma problemu ze śmieciami, ale w innych odpady ciągle się pojawiają – mówi Andrzej Gorczycki, dyrektor techniczny ZUK.

Fot. TTM

Do tego ciągle powraca problem tzw. dzikich wysypisk odpadów, mimo że jego rozwiązanie jest banalnie proste. Wciąż pokutuje przekonanie, że ich pozbycie się to kwestia dodatkowych kosztów.

Każdy ma możliwość przywiezienia nadwyżki odpadów, które my nie odbierzemy, na teren naszego zakładu, gdzie funkcjonuje punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Można tutaj pozostawić również odpady niebezpieczne. Przyjmujemy je bez żadnych dodatkowych opłat – podkreśla Andrzej Gorczycki.

Okazuje się, że o porządek często nie dbają osoby, które odnawiają swoje domy lub zakłady usługowe.

Śmieci podrzucają również właściciele budynków, którzy prowadzą remonty – potwierdza Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie. – Nie chcą wynająć kontenera na odpady czy gruz, więc wysypują śmieci na obrzeża lasów – dodaje.

W takim przypadku osoba przyłapana na gorącym uczynku, musi się liczyć z mandatem w wysokości 500 złotych. Będzie też zobowiązana do tego, by po sobie posprzątać.

Gdy odmówi zapłaty mandatu, wówczas sprawia trafia do sądu, który może wymierzyć karę grzywny do 5000 złotych – podkreśla Zenon Hinca.

Fot. TTM

Chociaż takie sytuacje mają miejsce, ogólna ocena czystości miasta jest pozytywna.

Mieszkańcy Wejherowa starają się utrzymywać miasto w czystości. Taką mamy kaszubską mentalność – Kaszubi lubią porządek – podsumowuje szef wejherowskich strażników miejskich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...