23.03.2018 08:37 0 mike/Gdynia.pl

Mobilny gabinet dentystyczny dotrze do dzieci

Źródło: Gdynia.pl

Ma być ich 16 w całej Polsce i mają dotrzeć nawet do najmniejszych miejscowości, by pomóc leczyć zęby najmłodszych pacjentów. Mowa o mobilnych gabinetach dentystycznych, tzw. dentobusach. Jeden z pojazdów tego typu będzie na stałe stacjonował w Gdyni. Program finansowany z budżetu centralnego ma ruszyć w kwietniu.

Na wielu terenach wiejskich Pomorza dostęp do stomatologa jest znacząco utrudniony. Już niebawem tę sytuację ma poprawić dentobus – mobilny gabinet dentystyczny, który będzie mógł dotrzeć do miejsc, gdzie nie dyżurują dentyści. Operatorem programu na Pomorzu został NZOZ „Śródmieście” z Gdyni.

Obecnie czekamy na wzór umowy użyczenia dentobusu, który ma nam przesłać NFZ. Musimy zapoznać się m.in. z warunkami technicznymi tego samochodu, dopiero jak będziemy to znali, ustalimy obszar i terminy działania – mówi Stanisław Mach ze „Śródmieścia”.

Z programu mobilnej opieki stomatologicznej mają korzystać wyłącznie dzieci do 18. roku życia. Dyrektorzy szkół, które zostały wytypowane do udziału w projekcie, mają uzyskać od rodziców zgodę nad leczenie dentystyczne dzieci. Jednak również sami rodzice będą mogli przyprowadzić swoje pociechy do dentobusu.

Źródło: Gdynia.pl

Te 16 samochodów to początek walki z próchnicą u dzieci, którą będziemy realizować także w najmniejszych miejscowościach i najmniejszych szkołach, w których nie ma miejsca i możliwości zorganizowania gabinetu szkolnego – mówi na łamach oficjalnego serwisu prasowego Gdyni Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

Dentobus to w pełni wyposażony gabinet zabiegowy z aparatem RTG i narzędziami do leczenia stomatologicznego uzębienia dzieci. W całym kraju będzie ich 16, po jednym na każde województwo. Na Pomorzu właścicielem pojazdu będzie Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24