17.03.2018 11:30 0 raz

Gdyńska stocznia walczy o laury – można na nią zagłosować

UM Gdynia

Nowoczesny prom zbudowany w stoczni Crist ma szansę na zdobycie tytułu Statku Roku 2018. Produkt gdyńskiego zakładu został nominowany nominacje do nagród Marine Propulsion Awards w Amsterdamie.

Na tytuł Statku Roku 2018 ma szansę prom pasażersko-samochodowy P 310 „Elektra”. Jednostka w całości została zbudowana w Gdyni na zamówienie fińskiego armatora. O tym, kto zdobędzie zaszczytne miano, zadecyduje głosowanie, które potrwa do 19 marca.

Jednostka P310 Elektra to hybrydowy prom typu "double-ended ferry". Na co dzień pływa pomiędzy fińskimi Nauvo a Parainen. Prom pomieści na swoim pokładzie 90 pojazdów i maksymalnie 372 osoby. To przede wszystkim jednostka ekologiczna, która jako jedna z nielicznych w Europie posiada napęd hybrydowy. Trzy wysokoprężne silniki dieslowo-elektryczne radzą sobie nawet przy trudnych warunkach pogodowych – podaje serwis prasowy Gdyni. – Innowacyjny prom, który powstał w stoczni Crist w zeszłym roku, ma 96 metrów długości i ponad 15 metrów szerokości. Co ciekawe, obsługuje go zaledwie trzech pracowników.

Oprócz wybudowanej w Gdyni „Elektry”, do międzynarodowego tytułu „Statek Roku 2018” nominowano jeszcze dwie jednostki: to należący do Shella duży tankowiec „Cardissa” oraz pływający dla Sovcomflot transportowiec niewymagający pomocy lodołamacza „Christophe de Margerie”. Można głosować poprzez stronę internetową organizatora Marine Propulsion Awards do poniedziałku 19 marca. Zwycięzca zostanie ogłoszony 17 kwietnia, podczas uroczystej kolacji w trakcie Sulfur Cap 2020 Conference.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...