14.03.2018 14:55 0 mat.prasowe Artykuł sponsorowany

Co warto uprawiać w przydomowych ogródkach?

mat.prasowe

Jeżeli posiadasz przydomowy ogródek – czy to w ramach działki, na której znajduje się domek jednorodzinny, czy to w formie ogródka udostępnianego czasami właścicielom mieszkań położonych na parterach niektórych bloków wielorodzinnych, z pewnością zastanawiałeś się czasami nad tym, w jaki sposób go urządzić. Sam trawnik pozwala wygodnie odpocząć wiosną i latem, jednak warto pomyśleć również o innym sposobie zagospodarowania tego kawałka zieleni.

Własne warzywa i owoce

Ciekawym pomysłem na urządzenie ogródka jest hodowla własnych warzyw i owoców. Choć umiejętna uprawa zajmuje trochę czasu i energii, daje także sporo satysfakcji, nie wspominając o możliwości pochwalenia się „własną żywnością” przed swoimi znajomymi.

Czy mały ogródek wystarczy do własnej uprawy?

To ważne pytanie, o którym z pewnością zdążyłeś już pomyśleć. Cóż, odpowiedź jest w pełni twierdząca. Wystarczy wspomnieć o tym, że przecież są osoby, które uprawiają własne warzywa w doniczkach umieszczonych na balkonie. W porównaniu z takimi warunkami nawet najmniejszy ogródek zapewnia znacznie więcej komfortu.

Oczywiście, w przypadku ogródka przydomowego nie wyhodujesz hurtowych ilości warzyw i owoców. Wystarczy ich jednak, by parę razy urozmaicić posiłki świeżymi pomidorami lub ogórkami, które nie przebyły całej długiej drogi od rolnika, przez dystrybutora, po magazyn sklepowy. No i przede wszystkim masz całkowitą pewność, że nie były one pryskane niczym, czego nie chciałbyś spożywać.

Co warto uprawiać w przydomowym ogródku?

W miejscach, w których można zdobyć nasiona warzyw (również w internecie), można znaleźć różne gatunki jadalnych roślin uprawnych. Najpopularniejsze z nich są oczywiście pomidory, często spotykane we wspominanych już hodowlach „balkonowych”.

Pamiętaj przy tym, że w przypadku pomidorów koniecznie trzeba je sadzić w miejscu, które jednocześnie zostało dobrze osłonięte od wiatru i nadal pozostaje nasłonecznione przez większość dnia. Dobrze więc sprawdzi się pobliże żywopłotu, jednak pamiętaj o tym, by stanowisko pomidorów nie znalazło się przy tym w zacienieniu.

Ciekawym pomysłem na warzywa, które można uprawiać we własnym ogródku, są także ogórki. Są one o tyle wdzięczną rośliną, że można je sadzić bardzo wcześnie, już w końcowej fazie marca, choć trzeba przy tym jednocześnie pamiętać, że nie dotyczy to sytuacji, w której prognozy pogody przewidują jeszcze jakieś przymrozki. Warto też pamiętać, ze w miejscu, w którym hoduje się ogórki, w kolejnym roku powinno się sadzić inną roślinę.

Kolejną rośliną, którą warto uprawiać, a o której nie każdy myśli, jest papryka. Trzeba jednak pamiętać, iż w polskich warunkach jej hodowla jest dość trudna i zwykle konieczne jest stosowanie rozsady. W jej przypadku warto też szukać porad bardziej doświadczonych ogrodników.

Dla odmiany znacznie prostsza w uprawie jest sałata. W jej przypadku nawet dobór stanowiska wiąże się ze znacznie mniejszymi wymaganiami, niż w przypadku większości innych warzyw – może bowiem rosnąc nie tylko w miejscach nasłonecznionych, ale również w podcieniach.

Opcji jak widać jest wiele, przy czym warto dobrać warzywa pod kątem warunków, jakie panują w Twoim ogórku i czasu, jaki można poświęcić na ich pielęgnację.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...