14.03.2018 14:00 0 Kwt/UM Gdynia

Znamy pierwszych wykonawców festiwalu Globaltica!

fot.facebook.com/globalticafestival

Na Globaltice zawsze możemy spodziewać się nieoczywistych połączeń muzyki tradycyjnej z nowoczesnymi brzmieniami. Także w tym roku wystąpią artyści, którzy zaprezentują muzykę swoich korzeni w niecodziennej odsłonie. Doskonale widać to w dokonaniach właśnie ogłoszonych zespołów.

Gili Yalo, Duo Sabîl i Adam Strug & Kompania to artyści, których usłyszymy w trakcie 14. edycji Festiwalu Kultur Świata. Globaltica odbędzie się w parku Kolibki w Orłowie w ostatni weekend lipca.

Jak co roku, zapowiada się podróż po całym świecie – zarówno tym tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym. Na głównej scenie usłyszymy mieszankę tradycji z nowoczesnością, nieoczywiste fuzje muzyczne i ciekawe historie opowiadane muzyką.

GILI YALO(Etiopia/Izrael)

Gili Yalo jest jednym z najbardziej intrygujących młodych artystów na obecnej scenie muzycznej. Ze swej bazy w Tel Awiwie Gili rozpoczyna błyskotliwą solową karierę z nowym projektem łączącym etiopskie korzenie z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz. Yalo, który współpracował z tak uznanymi producentami, jak Beno Hendler (Balkan Beat Box) i Uri Kinrot (Boom Pam), wykorzystuje elementy tradycyjnej muzyki etiopskiej i tworzy zupełnie nowe, współczesne produkcje. Rezultatem jest żywiołowa muzyczna mieszanka, pełna bogactwa brzmień i melodii, okraszona unikalnym głosem artysty z tekstami śpiewanymi w języku amharskim i angielskim.

gdynia.pl

DUO SABÎL: Ahmad Al Khatib & Youssef Hbeisch (Palestyna)

Pochodzący z Palestyny wirtuoz lutni oud Ahmad Al Khatib i mistrz instrumentów perkusyjnych Youssef Hbeisch poprzez muzykę wyrażają pragnienie wolności, które tchnie nowego ducha w arabską klasykę. Pomysłowość połączona z wyrafinowaniem, delikatność zmieszana z energią, te cechy ich twórczości wzbudzają wyjątkowe emocje u wszystkich słuchaczy.

gdynia.pl

ADAM STRUG (Polska)

Adam Strug to postać wyjątkowa i dość tajemnicza: z jednej strony tworzy własną poruszającą muzykę, pisze chwytające za serce wiersze. Z drugiej jest uważnym badaczem kultury, słucha, zapisuje i stara się ocalić od zapomnienia dawne pieśni rodzimego folkloru. Jest śpiewakiem i instrumentalistą, autorem piosenek, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, scenarzystą filmów dokumentalnych. 14. edycja festiwalu popularyzującego muzykę świata.

gdynia.pl

Globaltica to festiwal z wyraźną misją – impreza stworzona dla ludzi, którzy chcą otwierać się na inne kultury, tradycje, religie, ludzi chcących poznać nieznane dotąd dźwięki – zarówno te odległe geograficznie, jak i te bardzo bliskie, o których dawno zapomnieliśmy. Wierzymy, że w obecnych czasach, w których jest tak wiele konfliktów na tle religijnym, rasowym czy nacjonalistycznym, sztuka może stanowić rodzaj katalizatora – impulsu pozwalającego zrozumieć innych ludzi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...