13.03.2018 15:30 7 mike/Gdynia.pl

Jest szansa na nowe przystanki SKM w Gdyni

Fot. archiwum

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z przedstawicielami PKP podpisali porozumienie ws. opracowania studium wykonalności nowych przystanków SKM – Śródmieście i Wielkopolska. O ile pierwszy z nich jest planowany już od kilku lat, drugi to nowa inicjatywa.

Porozumienie dotyczące studium wykonalności podpisano w poniedziałek (12 marca) w Warszawie. Ze strony PKP swoje podpisy złożyli Maciej Lignowski, prezes PKP SKM, Bartłomiej Buczek, członek zarządu PKP SKM w Trójmieście, Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA, oraz Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP SA.

To ważny, historyczny moment. Dokument ten ma też dać odpowiedź na pytanie, czy można i warto zbudować nowe przystanki SKM na terenie Gdyni. Ustaliliśmy, że przetarg na wykonanie studium ogłosi spółka PKP SKM w Trójmieście, a kosztami jego sporządzenia przewoźnik i Gmina Gdynia podzielą się po połowie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Chociaż przystanek SKM Gdynia-Śródmieście, na wysokości ulicy Śląskiej, już od dawna jest wpisany w plany przestrzeni miejskiej, nie sprecyzowano terminu jego powstania. Z kolei Gdynia-Wielkopolska to nowa inicjatywa. Przystanek miałby powstać między Orłowem a Redłowem. Czy budowa takich przystanków ma sens? Na to pytanie ma odpowiedzieć studium wykonalności, a także sprawdzić preferencje i oczekiwania pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej, ale nie tylko.

Studium sprawdzi, w jaki sposób wpłynie taka lokalizacja przystanków w kwestii dostosowania do układu dróg rowerowych, komunikacji miejskiej czy też miejsc parkingowych – tłumaczy Marcin Wołek, radny Gdyni. – Dopiero na podstawie pozyskanych danych i analiz chcemy podjąć decyzję, czy taka inwestycja jest nam potrzebna już teraz, czy lepiej odłożyć ją na lata lub całkowicie z niej zrezygnować. Chcemy mieć dokładne opracowanie na ten temat – dodaje.

Poza tym zostanie przeanalizowana możliwość połączenia dwóch linii kolejowych, a więc SKM (nr 250) i Gdynia–Kościerzyna (nr 201) w pobliżu przystanku SKM Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...