09.03.2018 09:32 3 mike/SM Wejherowo

Śmieci „ciężarem” dla firm z Wejherowa – będą kontrole

Źródło: SM Wejherowo

W Wejherowie działa ponad trzy tysiące podmiotów gospodarczych, a każdy z nich jest zobowiązany do zawarcia umowy z firmą zajmującą się wywozem nieczystości. Jednak część przedsiębiorców lekceważy obowiązujące prawo. Straż miejska zapowiada kontrole, bo otrzymuje liczne zgłoszenia, że śmieci są podrzucane m.in. do kontenerów należących do wspólnot mieszkaniowych. To oczywiście najprostszy, choć nielegalny sposób, by się ich pozbyć.

Na terenie Wejherowa działa dokładnie 3411 podmiotów gospodarczych. Gdyby każda z tych firm miała podpisaną umowę na wywóz śmierci, zapewne problem nadmiernego przepełnienia kontenerów i śmietników by nie istniał. Tymczasem okazje się, że część przedsiębiorców albo celowo nie podpisuje takich umów, albo tłumaczy się niewiedzą w tym zakresie. W jaki sposób pozbywają się odpadów?

Śmieci z zakładu wynoszą do kontenerów w miejscu zamieszkania, do lasu, koszy ulicznych, a tego robić im nie wolno. Dlatego wszystkie podmioty pod tym kątem zostaną skontrolowane przez Straż Miejską – wyjaśnia Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej opłata za odbiór posegregowanych śmieci w Wejherowie wynosi 11,5 zł, natomiast odpadów nieposegregowanych – 17,5 zł miesięcznie od osoby. Zdecydowana większość wejherowian (85%) deklaruje, że segreguje odpady. Te stawki nie dotyczą jednak firm, które powinny ustalić indywidualną stawkę z podmiotem zajmującym się odbiorem śmieci.

– Za brak umowy na wywóz nieczystości stałych, zgodnie z art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel, lub zarządca może zostać ukarany mandatem karnym w kwocie 20–500 złotych lub sprawa może być skierowana do sądu – podsumowuje Zenon Hinca.

Źródło: SM Wejherowo Źródło: SM Wejherowo Źródło: SM Wejherowo


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...