03.03.2018 11:40 57 mike

Dron może strzec jakości powietrza w Wejherowie

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Jest szansa, że w walkę o jakość powietrza w Wejherowie włączy się specjalistyczny dron. W czwartek (1 marca) Wojciech Kozłowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa, złożył w tej sprawie formularz zgłoszeniowy projektu inwestycyjnego do Budżetu Obywatelskiego 2018.

Pełny tytuł projektu inwestycyjnego to „Zakup drona do lokalizacji źródeł zanieczyszczenia powietrza z pakietem laboratoryjnym”. Koszt projektu oszacowano na 145 tysięcy złotych, z czego samo urządzenie wraz z pakietem (zestaw do pobierania próbek, urządzenie pomiarowe, laptop, analizator gazowy) ma kosztować 140 tysięcy. Pozostałe 5 tysięcy złotych będzie przeznaczone na przeszkolenie strażników miejskich w zakresie obsługi drona i pobierania próbek oraz uzyskanie świadectw kwalifikacji.

Jak podkreśla pomysłodawca projektu, Wojciech Kozłowski, celem jest ograniczenie spalania odpadów w Wejherowie. Działanie takie jest niezgodne z prawem i niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców.

W jego trakcie do atmosfery emitowane są związki chemiczne wywierające wybitnie negatywny wpływ na układ oddechowy, odpornościowy i nerwowy, posiadające silne właściwości kancerogenne i mutogenne. […] Spalając śmieci, dosłownie trujemy siebie i sąsiadów – czytamy w opisie projektu.

Jaka ma być rola drona w ochronie wejherowskiego powietrza? Przede wszystkim chodzi o szybką i precyzyjną lokalizację tych budynków, w których stosuje się nieodpowiedni opał. Umożliwi to podjęcie działań kontrolnych, informacyjnych i edukacyjnych. Co więcej, władze miasta będą mogły dotrzeć do rodzin, które są w trudnej sytuacji materialnej i nie stać ich na zakup opału bądź wymianę pieca, by udzielić im wsparcia. W obsługę drona i w działanie całego projektu mają być zaangażowani strażnicy miejscy.

Do drona zamontowane jest urządzenie pomiarowe umożliwiające rozpoznanie prawdopodobnego miejsca spalania odpadów (dron przelatuje w pobliżu komina), a wynik wyświetla się na ekranie operatora. Po zlokalizowaniu takich miejsc patrol straży miejskiej przeprowadzi kontrolę, która może zakończyć się pouczeniem lub nawet mandatem. W sprawach spornych pakiet laboratoryjny umożliwia strażnikom pobieranie próbek w celach dowodowych do specjalnego pojemnika, który zostanie zaplombowany przy właścicielu – wyjaśnia Wojciech Kozłowski.

Oczywiście projekt nie może kompleksowo rozwiązać problemu spalania odpadów. Zapewnia za to skuteczne narzędzie kontroli. W równym stopniu istotne są też inne cele projektu, w tym działania edukacyjne i informacyjne oraz udzielanie pomocy osobom w trudnej sytuacji materialnej.

Realizacja projektu jest uzasadniona ważnym interesem społecznym, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców Wejherowa – podsumowuje Wojciech Kozłowski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...