22.02.2018 15:30 1 Kwt

Luziński żłobek kolejny raz z dofinansowaniem

fot. archiwum

Luziński żłobek „Tuptusie” kolejny raz otrzymał dofinansowanie rządowe „Maluch +”. Ten sam program umożliwił budowę placówki w zeszłym roku. Samorząd wówczas otrzymał na realizację tego projektu największe dofinansowanie spośród wszystkich placówek z kraju – kwota wyniosła 3 miliony złotych. Mimo to samorząd musiał dołożyć ponad milion złotych z własnych środków.

Żłobek, który stanął w pobliżu Szkoły Podstawowej im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie, składa się z czterech oddziałów i może pomieścić setkę dzieci w wieku do 3 lat. Każdy sektor jest wyposażony w salę zabawową, osobną sypialnię, łazienki oraz szatnię. Nie zabrakło również części administracyjnej obejmującej m.in. pokój nauczycielski, a także nowocześnie wyposażonej kuchni.

W dniu otwarcia w palcówce mieliśmy 35 dzieci, obecnie liczba dzieci dochodzi do setki. Wszystkie miejsca są w zasadzie już zajęte. Mamy też bardzo długą listę osób oczekujących na miejsce w żłobku – informuje Joanna Walasek, dyrektor żłobka "Tuptusie" w Luzinie. – Pieniądze są wykorzystywane na codzienne funkcjonowanie żłobka. Pochodzą one z gminy i z programu „Maluch +”.

Dofinansowanie, jakie otrzymała gmina, ponownie jest najwyższe w danym module i tym razem wynosi 180 tysięcy złotych. Na program przeznaczono łącznie w 2018 roku kwotę 450 milionów złotych, z czego województwo pomorskie otrzymało 34 milionów złotych.

Dotacja pomaga rodzinom, bo obniżyliśmy znacznie koszty. Jeżeli dziecko uczęszcza przez cały miesiąc na maksymalną liczbę godzin, łącznie z wyżywieniem, zapłaci około 200 złotych – wyjaśnia Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.

Placówka jest odpowiedzią na rosnące potrzeby rodzin, zwłaszcza młodych mam. Warto wspomnieć, że Luzino jest stosunkowo młodą gminą, według statystyk każdego roku przybywa w niej średnio około dwustu noworodków.

fot. archiwum


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...