20.06.2011 11:33 0

Gdynia ogłosiła laureatów po raz szósty

Szósta edycja Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła werdykty szczęśliwe dla czworga autorów. Zgodnie z zapowiedzią jurorów, przyznano tradycyjnie trzy laury w kategoriach proza, poezja, eseistyka, ale ponadto, Gdynia ponownie wyłoniła laureata „Nagrody Osobnej”. Nazwiska zwycięzców to odpowiednio: Justyna Bargielska, Ewa Lipska, Stefan Chwin oraz Andrzej Sosnowski.

Pod względem liczby zgłoszeń tegoroczna edycja Nagrody wyraźnie pobiła rekord sprzed kilkunastu miesięcy. Po raz pierwszy w historii gdyńskiego lauru została przekroczona granica dwudziestu „kandydatów” przypadających na jedną nominację (308 książek). - Szukaliśmy rzeczy oryginalnych, atrakcyjnych, mówiących coś ważnego i we własnym przekonaniu – znaleźliśmy. Każdą z kategorii reprezentują utwory pod wieloma względami bardzo się różniące, lecz podobnie niezwykłe - podsumowuje Przewodniczący Kapituły NLG, prof. Piotr Śliwiński.

15 nominacji oraz cztery Nagrody zostały wręczone podczas Gali Finałowej (18 czerwca), która była zwieńczeniem festiwalu „Literaturomanie – Dni Nagrody Literackiej Gdynia”. – W tym roku nasi liczni Goście z całej Polski zostali zaskoczeni nową scenografią do wydarzeń festiwalowych i galowych. To Gdyńskie Miasteczko Literackie, które wywołało ich bardzo pozytywne reakcje, tak samą zresztą jak w przypadku mieszkańców Trójmiasta przybywających na festiwal. Mawiano nawet o nowej jakości dla wydarzeń literackich – przekonuje Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, która odpowiada za wszystkie przedsięwzięcia związane z Nagrodą Literacką Gdynia.

Jakość to też jedno z głównych kryteriów oceny Kapituły Nagrody. Wskazała ona drugi rok z rzędu (!) na Justynę Bargielską, która po laurze za wiersze, tym razem usłyszała mnóstwo komplementów nt. Jej twórczości prozatorskiej, a konkretnie „Obsoletek”. W przypadku kategorii „poezja” statuetka, tzw. „Gdyńska Kostka Literacka” z rąk Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka trafiła do Ewy Lipskiej za tomik „Pogłos”. Po raz pierwszy w historii Nagrody w gronie zwycięzców znalazł się też reprezentant Trójmiasta. Wielkie uznanie jurorów zyskał esej prof. Stefana Chwina, pt: „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”. Specjalna „Nagroda Osobna”, która jest laurem przyznawanym przez Kapitułę nieregularnie, tym razem trafiła do Andrzeja Sosnowskiego w dowód podziwu dla jego poetyckich dokonań z naciskiem na ostatni tomik „Poems”. Troje laureatów w kategoriach otrzyma również po 50 tysięcy zł, natomiast wyróżnienie specjalne to gratyfikacja w kwocie 10 tysięcy zł.

Trójmiejska publiczność już jesienią bieżącego roku będzie miała sposobność ponownie porozmawiać z czworgiem literatów wymienionych powyżej. Uda się to za sprawą już planowanych „Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2011”.

LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2011

POEZJA

EWA LIPSKA, POGŁOS, WYDAWNICTWO LITERACKIE

Są w tym tomie zdania i obrazy zasługujące na bardzo długie trwanie: o życiu pięknym jak pożar, o śmierci, którą można zostawić jak psa przed sklepem, o miłości, która jest jasnowidzem (cyt. za wydawnictwem).

PROZA

JUSTYNA BARGIELSKA, OBSOLETKI, WYDAWNICTWO CZARNE

Obsoletka to - poza wszystkimi medycznymi powiązaniami - wygodna forma literacka dla nielubiących zapominać. Dla ceniących nie tylko dobre wspomnienia, bo jedną z metod szukania sensu jest dla nich analiza straty. Dla tych wreszcie, którym świadomość, że strata może nadejść w każdej chwili z każdej strony - pomaga osiągnąć szczęście (cyt. za wydawnictwem).

ESEISTYKA

STEFAN CHWIN, SAMOBÓJSTWO JAKO DOŚWIADCZENIE WYOBRAŹNI, WYDAWNICTWO TYTUŁ Książka Stefana Chwina nie jest tym razem powieścią, a traktatem o samobójstwach. Jego bohaterami są m.in. Jerzy Kosiński, Aleksander Wat, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Rafał Wojaczek, ale także Judasz, Sokrates, Lukrecja, Sylwia Plath i Mishima. Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? Jak przygotowują swoją śmierć i jaką rolę w tych przygotowaniach odgrywa praca wyobraźni? - (cyt. za www.culture.pl)

NAGRODA OSOBNA

(OKŁADKA) ANDRZEJ SOSNOWSKI, POEMS, BIURO LITERACKIE

Wiersze, które naznaczone są duchowością, muszą być dobre. Tak jest w przypadku Andrzeja Sosnowskiego. Jego książka „Poems” ma prostą fakturę. Słowa się uzupełniają, mamy wrażenie, że zgłębiamy wielką opowieść o szukaniu punktu g, zabawach wiosennych, resetowaniu świata (cyt. za wydawnictwem).

NAGRODA LITERACKA GDYNIA NOMINACJE 2011

Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia już po raz szósty obradowała pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego. Efektem Jej prac jest lista nominacji w trzech kategoriach: poezja, proza oraz eseistyka, z której jurorzy wyłonili 18 czerwca grono laureatów. Decyzją Kapituły wybrano piętnaście poniższych tytułów, wydanych w 2010 r.

P O E Z J A

  1. Ewa Lipska, Pogłos, Wydawnictwo Literackie
  2. Andrzej Niewiadomski, Tremo, Stowarzyszenie Literackie „Kresy”
  3. Tomasz Różycki, Księga obrotów, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
  4. Adam Wiedemann, Dywan, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
  5. Maciej Woźniak, Ucieczka z Elei, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

P R O Z A

  1. Justyna Bargielska, Obsoletki, Wydawnictwo Czarne
  2. Andrzej Kasperek, Back in the DDR i inne opowiadania, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
  3. Radosław Kobierski, Ziemia Nod, Wydawnictwo W.A.B.
  4. Kazimierz Kutz, Piąta strona świata, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
  5. Michał Olszewski, Zapiski na biletach, Wydawnictwo W.A.B.

E S E I S T Y K A

  1. Stefan Chwin, Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni, Wydawnictwo Tytuł
  2. Zbigniew Kadłubek, Święta Medea. W stronę komparatystyki pozasłownej, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
  3. Piotr Matywiecki, Dwa oddechy. Szkice o tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej, Towarzystwo "Więź"
  4. Jarosław Marek Rymkiewicz, Samuel Zborowski, Wydawnictwo Sic!
  5. Jan Tomkowski, Klasztor Maulbronn, Wydawnictwo Dom na wsi

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...