14.02.2018 14:50 0 Kwt

Odwołanie KE w sprawie gdyńskiego lotniska w Trybunale Sprawiedliwości

fot. archiwum

Stan prawny lotniska Gdynia-Kosakowo nie zdążył jeszcze się zmienić po korzystnym wyroku sądu, a Komisja Europejska już zdążyła odwołać się od tej decyzji. Obecnie odwołanie KE od wyroku w sprawie lotniska w Gdyni wpłynęło do unijnego Trybunału Sprawiedliwości i zostało w nim zarejestrowane. Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Sąd Unii Europejskiej stwierdził, że decyzja Komisji Europejskiej, która zahamowała przekształcenie gdyńskiego lotniska w wojskowo-cywilne, jest nieważna. Zgodnie z tą decyzją w Gdyni mogą być realizowane zatem lotnicze połączenia pasażerskie.

Komisja Europejska złożyła wniosek w ostatniej chwili.

Komisji Europejskiej przysługuje oczywiście prawo do odwołania się do sądu drugiej instancji, którym w tym przypadku jest Trybunał Sprawiedliwości. To odwołanie jednak nie zawiesza korzystnego dla Gdyni wyroku w sprawie lotniska Gdynia-Kosakowo unieważniającego decyzję Komisji Europejskiej – mówiła pod koniec stycznia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Teraz dopuszczalność odwołania zbada Trybunał Sprawiedliwości. Proces w tej sprawie potrwa kolejnych kilka lat. Gdynia będzie kontynuować rozpoczęte z KE negocjacje, które zmierzają do uzyskania porozumienia pozwalającego na jak najszybsze uruchomienie lotniska.

Przypomnijmy, że w lutym 2014 roku Komisja Europejska nakazała Portowi Lotniczemu Gdynia-Kosakowo zwrot 21,8 miliona euro pomocy, którą otrzymał od Gdyni i gminy Kosakowo. Argumentowano, że ma to wyrównać szanse w rozwoju położonych blisko siebie lotnisk. Stwierdzono, że finansowanie publiczne przyznane przez Gdynię i gminę Kosakowo na rzecz portu lotniczego Gdynia-Kosakowo daje beneficjentowi nienależną korzyść ekonomiczną nad konkurentami, zwłaszcza nad lotniskiem w Gdańsku. Od tego czasu wstrzymano wszystkie prace na lotnisku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...