22.01.2018 18:30 12 Redakcja

Kaszubi walczą o prawa mniejszości w UE

Archiwum

Mniejszości etniczne z Europy – w tym i Kaszubów – łączy wspólna akcja. Chcą, by Unia Europejska poprawiła politykę kulturowej i językowej różnorodności.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Kaszubski włączyły się w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem ws. „poprawy sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i społeczności językowych oraz wzmocnienia kulturowej i językowej różnorodności Unii Europejskiej”.

Są to postulaty, które realnie wpłyną na podniesienie jakości i zakresu realizacji praw językowych Kaszubów – napisali przedstawiciele ZKP na swoim facebookowym profilu. – Kampania zbierania podpisów dotyczy działań legislacyjnych i politycznych w obszarze języków regionalnych i mniejszościowych, edukacji i kultury, polityki regionalnej, partycypacji, równości, usług audiowizualnych i innych treści medialnych oraz wsparcia regionalnego i państwowego – dodali.

To przełomowa inicjatywa, której celem jest wprowadzenie wspólnych dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej standardów ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych – napisał w dokumencie ZKP Edmund Wittbrot, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Jako obywatele Europy możemy tego dokonać poprzez zebranie miliona podpisów, wtedy Komisja Europejska zajmie się tą inicjatywą. W Polsce musi ich być co najmniej 38 250 – zaznaczył.

Do inicjatywy można dołączyć m.in. za pośrednictwem tej strona.

Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach w Polsce pojawiły się kontrowersje dotyczące m.in dotacji do nauki języka kaszubskiego. O sprawie pisaliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...