12.01.2018 13:10 5 Redakcja/TTM

Przybywa wilków w lokalnych lasach

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Obecność wilków w lasach północnych Kaszub nie jest osobliwym zjawiskiem. Te zwierzęta bytowały tutaj znacznie wcześniej niż ludzie. To jednak obecność człowieka, a zwłaszcza łatwy dostęp do pokarmu, sprawia, że wilki ponownie coraz częściej są widywane na Pomorzu. I wyraźnie skracają dystans do ludzi.

Leśnicy od czasu do czasu publikują zdjęcia wilków z tzw. fotopułapek. Nieczęsto zdarza się jednak, aby komuś udało się sfilmować wilka. Ta sztuka udała się panu Danielowi, który w sobotę (6 stycznia) nagrał krótki filmik w Leśnictwie Białogóra (Nadleśnictwo Choczewo) z wilkiem w roli głównej. Film pana Daniela można zobaczyć w materiale Twojej Telewizji Morskiej.

Leśnicy przekonują, że te zwierzęta są częstymi bywalcami okolicznych lasów, choć z reguły unikają spotkania z człowiekiem. Mimo że w Polsce jest to drugi największy drapieżnik, zaraz po niedźwiedziu, nie trzeba się go obawiać.

Wilki były widywane u nas już 10 lat temu. W tej chwili populacja na tych terenie sięga około dziewięciu sztuk – potwierdza Janusz Mikoś, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo.

Przed laty było tak, że mieliśmy wspólną watahę, u nas i u sąsiadów ze Strzebielina. W tej chwili wataha wilków żyje też w części środkowej nadleśnictwa – mówi Paweł Januszewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Choczewo.

Fot. TTM

Wilków sukcesywnie przybywa. To dowód, że lokalne lasy są dla nich coraz bardziej atrakcyjne. Leśnicy twierdzą, że drapieżniki już wrosły w tutejszy krajobraz.

Wilki są osobnikami szukającymi swojego terytorium – zauważa Janusz Mikoś.

Zwierzęta rozprzestrzeniają się przede wszystkim z terenów wschodnich. Nie jest to kwestia przypadku.

Na naszych terenach dość często występują zwierzęta jeleniowate, a zatem wilki mają żer – podkreśla Janusz Mikoś.

Fot. TTM

Gdzie można spotkać wilki? Na pewno na terenie Nadleśnictwa Wejherowo bytuje wilcza rodzina, która liczy co najmniej pięć osobników. Dla leśników jest to powód do radości – nie tylko dlatego, że mamy do czynienia z gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Wilki odgrywają ważną rolę w naturalnym eliminowaniu niepożytecznej zwierzyny i zmniejszaniu szkód, które wywołuje.

Wilki dość dobrze wykorzystują naturalną karmę. Gdy zabiją jelenia, żerują tak długo, aż oczyszczą go z kości. Te zwierzęta nie zabijają dla przyjemności – zaznacza nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo.

Wilków nie interesuje konfrontacja z człowiekiem, bo zna zdecydowanie łatwiejsze sposoby na zdobywanie pożywienia. A ponieważ wyczuwa zagrożenie, woli trzymać się z dala od ludzi. Niemniej nie ulega wątpliwości, że dystans między ludźmi a wilkami w ostatnich latach znacząco się zmniejszył.

Gdy wilk zobaczy człowieka, nie ucieka natychmiast w popłochu, tylko spokojnie go obserwuje – zauważa Janusz Mikoś.

I chociaż nie ma powodów do obaw, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w przypadku spotkania wilka. Dotyczy to m.in. spacerów po lesie z psami, które należy prowadzić na smyczy.

Wilki nie tolerują w lesie psów. Jest to dla nich konkurencja – ostrzega Paweł Januszewski.

Potencjalnym zagrożeniem dla ludzi mogą być tzw. hybrydy, czyli osobniki stanowiące krzyżówkę wilka z psem. Takie zwierzęta były widywane m.in. w lasach województwa zachodniopomorskiego. Nie odnotowano ich występowania w powiatach wejherowskim i puckim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...