13.01.2018 15:30 1 Redakcja

Gdyński port będzie mógł przyjmować większe statki

fot. Port Gdynia

Poszerzone wejście wewnętrzne oraz budowa nowej obrotnicy. Dzięki tym inwestycjom do portu w Gdyni będą mogły zawijać większe statki niż dotychczas – przede wszystkim kontenerowce.

Władze Portu Gdynia poinformowały, że w ostatnich dniach 2017 roku zarząd uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie poszerzenia wejścia wewnętrznego do portu z dotychczasowych 100 metrów do 140 metrów.

Uzyskanie zgody na poszerzenie wejścia było poprzedzone wielomiesięcznymi uzgodnieniami. Decyzja ta ma strategiczne znaczenie dla przyszłości portu i powodzenia inwestycji pogłębienia toru podejściowego oraz akwenów wewnętrznych – informuje Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA – Czekaliśmy na uzyskanie pozytywnej decyzji i cieszy nas bardzo pomoc, jaką otrzymaliśmy ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i Komendy Portu Wojennego Gdynia. Poszerzenie do 140 metrów wejścia do Portu Gdynia to klucz do sukcesu, jakim będzie budowa nowej obrotnicy, dzięki której będą mogły wpływać statki o długości do 400 metrów – dodaje.

Na tym nie koniec zmian przy gdyńskich nabrzeżach. W ramach programu Port Gdynia 2030, trwają intensywne prace nad jednym z najważniejszych zadań jakim jest budowa nowej obrotnicy, która powinna być gotowa do obsługi większych statków, w tym przede wszystkim kontenerowców, w drugim kwartale 2018 roku.

Nowa obrotnica, pogłębienie basenów portowych i podejścia do 16,5 metra oraz budowa nowego terminalu promowego (o czym pisaliśmy w tym artykule – przyp. red.) to przyszłość Portu Gdynia, którą tworzymy na podobieństwo inżyniera Tadeusza Wendy – stwierdza Dyrmo. – Realizacja wspomnianych inwestycji to nowa karta historii Portu Gdynia, która będzie ważkim atrybutem do zmierzenia się z konkurencją na portowym rynku Morza Bałtyckiego – zaznacza.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...