10.01.2018 13:35 29 Redakcja

Radni chcą przystąpienia Wejherowa do projektu Mieszkanie Plus

Fot. TTM

Klub radnych „Dla Wejherowian” we wtorek (9 stycznia) zwołał konferencję prasową. Radni poinformowali, że zamierzają złożyć projekt uchwały o przystąpieniu miasta do programu Mieszkanie Plus. Dzięki temu dla 200 rodzin oczekujących na mieszkanie komunalne lub socjalne miałaby się pojawić szansa na uzyskanie prawa wynajmu miejskiego lokum. Tymczasem priorytetem dla wejherowskiego magistratu jest rozwój budownictwa komunalnego, ale poza programem.

„Niezwłoczne zgłoszenie miasta Wejherowa do programu daje szansę na realizację inwestycji mieszkaniowych, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji mieszkaniowej […]” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, którą mają zamiar przedłożyć radni na najbliższej sesji rady miasta.

Radna Teresa Skowrońska, przewodnicząca Komisji Mieszkaniowej, przekonuje, że pomysł nie jest nowy. Wcześniej były składane pisma w urzędzie miasta, które odnosiły się do tej sprawy. Projekt miał się też spotkać z zainteresowaniem samych mieszkańców miasta, zwłaszcza wobec niedoborów lokalowych w Wejherowie.

Powstaje bardzo niewiele mieszkań należących do miasta – komunalnych czy socjalnych. W dodatku osoby o niższych dochodach nie mogą się o nie starać. Nie mają też szans na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. To one mogłyby najwięcej skorzystać na przystąpieniu do programu Mieszkanie Plus – podkreśla Teresa Skowrońska.

I dodaje, że niemożność uzyskania mieszkania bywa przyczyną wyprowadzek z Wejherowa. Osoby skreślane z listy oczekujących na mieszkanie, szukają zasiedlenia w innych miastach.

Fakt, że temat nie jest nowy, potwierdza również Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta.

Przed sesją Rady Miasta, która miała miejsce 19 grudnia, szeroko omawialiśmy sytuację mieszkaniową Wejherowa. Było tak dlatego, że prezydent miasta wniósł uchwałę, na mocy której miasto przekazało do WTBS-u działkę na budowę budynków komunalnych. Dzisiaj problemem w mieście, jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, jest długa lista oczekujących na mieszkania socjalne albo komunalne, czyli o najniższych czynszach na rynku, regulowanych przez miasto – zaznacza Beata Rutkiewicz.

Uchwała o przystąpieniu do programu Mieszkanie Plus ma być przekazana na najbliższej sesji Rady Miasta Wejherowa. Wcześniej ma być ona przedmiotem obrad Komisji Mieszkaniowej. Radni podkreślają, że budżet miasta nie będzie uszczuplony w efekcie przystąpienia do rządowego programu.

Program Mieszkanie Plus opiera się na przekazaniu gruntów Skarbu Państwa albo samorządów do zasobu nieruchomości. Na tych gruntach państwowy operator zleca prywatnym firmowo budowę mieszkań na wynajem. Nie jest to więc rozdawnictwo mieszkań – podkreśla Arkadiusz Szczygieł.

Mieszkanie Plus umożliwia skorzystanie z dwóch opcji: nieograniczonego najmu albo najmu z dojściem do własności. Jednak Beata Rutkiewicz podkreśla, że nie jest to program dla osób najmniej zamożnych. Zaznacza, że stawka bazowa czynszu w Wejherowie, w lokalach komunalnych to 4,9 zł.

Jeśli chodzi o Mieszkanie Plus, na pewno jest to ciekawy program dla osób, które mają znacznie wyższe dochody niż mieszkańcy z tzw. listy komunalnej. W mediach mówi się, że czynsze w tych mieszkaniach mają wynieść nawet 24 zł za metr kwadratowy, w zależności od tego, w której będą położone części Polski. Pewnie jakąś część problemów Mieszkania Plus rozwiązałoby również na rynku wejherowskim, ale nie wszystkie – dodaje.

Problemem dla miasta może być brak działek miejskich. Arkadiusz Szczygieł przekonuje, że w Wejherowie istnieją tereny, by budować mieszkania pod wynajem.

Są jeszcze niewielkie działki miejskie, na których można postawić bloki na kilkadziesiąt mieszkań. Na te tereny nie ma popytu z sektora prywatnego. Są w Polsce miejscowości wielkości Wejherowa, w których budowanych jest po kilkaset mieszkań – podsumowuje radny z klubu „Dla Wejherowian”.

Innego zdania jest jednak Beata Rutkiewicz. W jej opinii jedynym rozsądnym rozwiązaniem problemu braku mieszkań należących do miasta jest rozwój budownictwa komunalnego. W 2018 roku w Wejherowie ma powstać 79 mieszkań o bardzo niskich czynszach.

Zasadniczym problemem jest jednak to, że miasto musi mieć działki przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne. Dzisiaj jedyną taką działką jest ta przekazana do WTBS-u pod budynek komunalny. Innych działek na razie nie widzimy, co nie oznacza, że nie śledzimy tego programu. Patrzymy też na miasto, zastanawiając się, gdzie ewentualnie można by zmienić plany zagospodarowania przestrzennego, ale jest to bardzo trudne. Nieliczne działki, które posiada miasto, są zabudowane np. domami jednorodzinnymi. Zmiana planu jest więc tam niemożliwa. Miasto jest ograniczone terenowo – podsumowuje zastępca prezydenta Wejherowa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...