09.01.2018 11:09 0 Andrzej Kucharski Artykuł sponsorowany

Bezpieczniej w gdańskich tramwajach dzięki defibrylatorom AED

Zgodnie z zapowiedzią, w pięciu gdańskich tramwajach zostały zamontowane defibrylatory. Urządzenia są proste w obsłudze, a w przypadku zatrzymania krążenia z ich pomocą można uratować życie. Kolejne defibrylatory pojawią się w tramwajach GAiT w tym roku.

W ostatnim czasie motorniczowie GAiT wykazywali się odwagą i przytomnością w chwilach, kiedy zagrożone było życie i zdrowie pasażerów. Takie sytuacje zdarzają się, dlatego warto inwestować zarówno w sprzęt do ratowania życia, jak i w osoby, które będą potrafiły go obsługiwać – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Projekt zakłada montaż defibrylatorów we wszystkich nowych oraz modernizowanych tramwajach GAiT.

W 2017 roku zakończyliśmy modernizację pięciu tramwajów niskopodłogowych, dlatego uznaliśmy, że jest to dobry moment, żeby takie urządzenia zainstalować w tych pojazdach. Liczymy, że będzie to wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska. Planujemy, że takie urządzenia pojawią się docelowo we wszystkich gdańskich tramwajach. Póki co mamy je w pięciu wyremontowanych pojazdach, w tym roku pojawią się w kolejnych, które przejdą modernizację, a następnie w piętnastu nowych tramwajach Pesa Jazz Duo – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

AED – zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny – to niewielkie urządzenie. Korzystanie z niego jest bezpieczne i dla ratownika, i dla poszkodowanego. Defibrylator sam automatycznie analizuje pracę serca w ciągu kilku sekund, jeśli serce bije chaotycznie, aparat „rekomenduje” wstrząs terapeutyczny i „prowadzi” akcję ratowniczą; jeśli urządzenie nie wykryje takiej potrzeby, nie poda wstrząsu terapeutycznego ale podpowie dalsze działania. Dane statystyczne pokazują, że szansa na uratowanie życia człowieka, gdy podejmie się akcję ratunkową z użyciem AED, wynosi 70%.

Naszym priorytetem było to, aby defibrylatory były jak najbardziej skuteczne i intuicyjne w obsłudze. Bardzo istotnym i pomocnym elementem dla nas, była możliwość zdalnego monitorowania i kontroli wszystkich defibrylatorów przez system, który nadzoruje wyznaczony pracownik. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowoczesny model defibrylatora LIFEPAK CR2 i dzięki temu cały czas mamy informację o tym co dzieje się z naszymi defibrylatorami – dodaje Maciej Lisicki.

Ważnym elementem projektu jest także przeszkolenie pracowników GAiT z udzielania pierwszej pomocy z użyciem tego modelu defibrylatora.

– Fajnie było obserwować początkową niepewność, a czasem nawet strach niektórych przed użyciem defibrylatora AED z rosnącą w czasie szkoleń aprobatą i przeświadczeniem o sensie prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem AED – mówi Piotr Kubiszewski z firmy DefiMed, która nadzoruje realizację.

Do tej pory przeszkolono już ponad 100 motorniczych oraz kilkudziesięciu innych pracowników GAiT. Kolejne szkolenia planowane są w tym roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...