14.12.2017 15:30 2 Redakcja

Władysławowo: Upamiętnili znanego polskiego trenera

fot. TTM

Z okazji 116. rocznicy urodzin Feliksa Stamma, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo” we Władysławowie postanowił upamiętnić tego wybitnego pięściarza i trenera. W nowo otwartej Małej Hali znalazła się „Ściana Chwały” nazwana jego imieniem. Jest to miejsce dla najwybitniejszych reprezentantów tej dyscypliny w historii Polski.

W nowo otwartej Małej Hali zostały przedstawione postacie znanych pięściarzy, którzy przez dziesięciolecia tworzyli historię polskiego boksu, z Feliksem Stammem na czele. Oryginalnemu przedstawieniu dziejów pięściarstwa ma służyć „Ściana Chwały Trenera Feliksa Stamma”.

  • Feliks Stamm od podstaw tworzył ten ośrodek, a uważam, że jego duch jest tutaj obecny. Nasi zawodnicy się tu dobrze czują. Ja jako prezes, a przedtem jako trener, czułem się bardzo dobrze w tym klimacie, w tej atmosferze – wyjaśnia Leszek Piotrowski, prezes Polskiego Związku Bokserskiego.

Feliks Stamm często przyjeżdżał do Cetniewa wraz z kadrą narodową.

  • Znajdujemy się w historycznej hali, gdzie trenowali najlepsi pięściarze, złoci medaliści. Pojawił się pomysł przedstawienia wybitnych postaci, w miejscu gdzie wykuwali swoje zwycięstwa. Widzimy trzynastu pięściarzy, a nad nimi króluje właśnie Feliks Stamm – mówi Marcin Drewa, zastępca dyrektora COS Cetniewo.

Wśród postaci znanych pięściarzy jest także wejherowianin, Hubert Skrzypczak.

  • Trenowałem pod okiem wspaniałego, wybitnego trenera. Dzięki niemu zostałem przygotowany na Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Olimpijskie w Meksyku w 1968 roku, gdzie zdobyłem brązowy medal olimpijski – wyjaśnia Hubert Skrzypczak, brązowy medalista olimpijski z Meksyku.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM Źródło: Wikipedia.pl

Feliks Stamm (ur. 14.12.1901, zm. 2.04.1976) – jeden z najbardziej znanych zawodników i trenerów w historii polskiego pięściarstwa, twórca Polskiej Szkoły Boksu. Już przed II wojną światową odnosił znaczące sukcesy. Był zawodnikiem Pentatlonu Poznań, stoczył 13 oficjalnych walk (11 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka). Po wojnie mieszkał i pracował w Bydgoszczy. Jako trener siedmiokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (w latach 1936–1968), na których jego podopieczni zdobyli 24 medale. Czternaście razy prowadził Polskę w turniejach o mistrzostwo Europy. Ponad 130 razy stał w narożniku w czasie oficjalnych meczów międzypaństwowych. Był wychowawcą i trenerem kilkudziesięciu bokserów, mistrzów oraz medalistów olimpijskich, świata i Europy. Odznaczono go m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...