14.12.2017 12:41 0 Redakcja/TTM/Starostwo Powiatowe w Wejherowie

Szukali mistrza języka kaszubskiego

fot. TTM

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbył się wojewódzki finał konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Z kaszubskim słowem zmierzyło się blisko stu uczestników z całego województwa.

Środowy konkurs (13 grudnia) podzielony został na pięć kategorii, łącznie we wszystkich powiatach o miejsce w finale ubiegało się 285 osób. Tegoroczną edycję po raz pierwszy w jego historii zorganizowało wejherowskie muzeum.

Konkurs ten to wielkie wydarzenie dla kaszubszczyzny. Świadczy o tym między innymi frekwencja uczestników. Przez sita różnych eliminacji szkolnych, gminnych i powiatowych przeszło łącznie ponad stu uczestników – wyjaśnia Dariusz Majkowski, koordynator konkursu.

Konkurs stał się tradycją w kalendarzu kaszubskim, w tym roku odbyła się jego piąta edycja. Organizatorzy starają się w ten sposób zachęcić do zgłębiania kultury kaszubskiej najmłodszych z całego regionu. Wielu uczestników podczas zmagań było ubranych w lokalne stroje ludowe.

Sięgamy dzisiaj praktycznie aż po tereny słupskie, a na dole po tereny powiatu chojnickiego. Całe Pomorze było reprezentowane w stolicy duchowej Kaszub, w Wejherowie – podkreśla Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, członek jury.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

„Méster Bëlnégò Czëtaniô” jest obok konkursu literackiego Jana Dżeżdżona, konkursu recytatorskiego Rodnô Mòwa i dyktanda kaszubskiego, stałym elementem promocji i popularyzacji kultury kaszubskiej na Pomorzu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...