06.12.2017 14:31 8 Redakcja

Sanepid interweniował w sprawie zalanego cmentarza w Choczewie

Fot. Monika Frankowska/facebook.com/Choczewiacypatryjoc/

Od co najmniej kilkunastu dni na Cmentarzu Komunalnym w Choczewie zalewane są groby. Sytuacja zaniepokoiła lokalną społeczność. Niektórzy mieszkańcy się obawiają, że może dojść do skażenia. Sprawą zajął się wejherowski sanepid.

Chwalą się kostką, a nie pomyśleli, że będzie zalewać groby. Sprawa była zgłoszona do kierownika, ale on nie zamierza nic w tej sprawie zrobić. Takie „jezioro” utrzymuje się tam co najmniej od tygodnia – napisał do nas jeden z czytelników.

Źródło: facebook.com/Choczewiacypatryjoc/ Źródło: facebook.com/Choczewiacypatryjoc/ Źródło: facebook.com/Choczewiacypatryjoc/

Zdaniem mieszkańców utrzymujący się wysoki stan wód opadowych, w przypadku nagłego spadku temperatury powietrza, może doprowadzić do rozsadzenia nagrobków na terenie cmentarza w Choczewie. Lokalna społeczność obawia się także skażenia, które mogłaby za sobą nieść woda. Wejherowski sanepid studzi emocje.

Byliśmy w poniedziałek (4 grudnia) na kontroli tego cmentarza. Faktycznie, są tam zastoiny wodne, ale wciąż czekamy na szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie. Przekazano nam, że to pierwsza taka sytuacja w bieżącym roku. Zakład komunalny, który nadzoruje cmentarz, objął już tę sprawę pieczą i podjął odpowiednie działania – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie. – To jest woda powierzchniowa, a szczątki są umiejscowione na większej głębokości. Nie jest to wypłukiwanie grobów, więc nie ma zagrożenia dla zdrowia – podsumowuje stacja.

Dozorca zobowiązał się, że we współpracy z gminą zabezpieczy odpowiednio cmentarz przed skutkami obfitych opadów deszczu. W przyszłości ma nie tam dochodzić do podobnych sytuacji. Sprawę będzie nadzorował wejherowski sanepid.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...