21.11.2017 10:35 0 Redakcja/szemud.pl

Nie żyje kaszubski działacz Bolesław Bork

Źródło: szemud.pl

W minioną sobotę (18 listopada) zmarł Bolesław Bork – nauczyciel, pisarz, poeta, dokumentalista, historyk i kaszubski działacz społeczny. W szczególności był związany z gminą Szemud. Był inicjatorem i współtwórcą miesięcznika „Lesôk”. Miał 94 lata.

Bolesław Bork urodził się 9 kwietnia 1923 roku w Zbychowie. Będąc uczniem miejscowej szkoły otrzymywał stypendium im. Przebendowskich. W 1936 roku rozpoczął naukę w gimnazjum w Wejherowie, gdzie był zmuszony przerwać edukację z powodu wojny.

W latach okupacji niemieckiej, a dokładniej w 1942 roku, znalazł się w Goslar, w górach Harzu, w 1943 roku – w Konstancji, następnie w Donaueschingen, na wyspie Meinau i we Fryburgu. W 1944 roku przemierzył szlak we francuskim regionie Franche-Comté, gdzie walczyli polscy partyzanci, począwszy od miasteczka Dole przez Besançon, Belfort po Épinal.

Później przebywał na holenderskiej wyspie Walcheren na Morzu Północnym w miejscowości Domburg. Na plaży w Dunkierce nad Kanałem La Manche uległ wypadkowi przy pracach budowlanych i znalazł się w szpitalu w mieście Schwerinie.

Po wojnie podjął pracę w Nadleśnictwie Gniewowo, a następnie w 1952 roku zdał maturę w Liceum Pedagogicznym w Gdańsku Oliwie. W 1968 roku ukończył Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy. W 1975 roku otrzymał dyplom studiów wyższych Instytutu Kształcenia Nauczycieli w kierunku historii w Warszawie.

W latach 1954–1955 Bolesław Bork był kierownikiem szkół w Koleczkowie i Chwaszczynie, z kolei od 1959 do 1989 roku prowadził szkołę w Bojanie. Pełnił również funkcję opiekuna społecznego cmentarza wojennego w Bojanie oraz mogiły i obelisku poświęconego pamięci partyzantów „Gryfa Pomorskiego” poległych w walce nad Ślęzą. Był także kierownikiem i prelegentem Uniwersytetu Powszechnego w Bojanie oraz sekretarzem, a potem kierownikiem OSP w Bojanie.

Długoletni członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przez wiele lat był prezesem oddziału Zrzeszenia w Koleczkowie. Autor wielu artykułów, m.in. na temat historii Kaszub i regionu w magazynie "Pomerania". Był współpracownikiem regionalnego magazynu "Naji Gochë", na którego łamach zamieszczał opracowania historyczne oraz poezję. Jego opowiadania są na liście lektur programu nauczania języka kaszubskiego w szkole podstawowej.

Bolesław Bork otrzymał również wiele nagród oraz wyróżnień. Wśród nich znalazły się m.in.: specjalne wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim imienia Jana Drzeżdżona w 1997 roku za powieść historyczną „Twierdzą był im każdy próg”, druga nagroda w konkursie widowisk dramatycznych za sztukę „Kaszubski rok obrzędowy”, nagroda specjalna w 2009 roku i trzecia nagroda za prozę w 2011 roku w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Mieczysława Stryjewskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...