01.09.2017 18:30 8 Redakcja

Neonazistowskie napisy zniknęły z władysławowskiego urzędu

fot. Fundacja Klamra

Antyfaszystowscy aktywiści interweniowali w sprawie napisów nawołujących do nienawiści. Pojawiły się one na murach urzędu miasta we Władysławowie. Władze od razu zareagowały na niepokojące informacje.

Fundacja Klamra, której głównym celem jest „przyjazny, kolorowy świata dla wszystkich”, złożyła na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z nienawiści.

Na ścianie budynku urzędu miasta we Władysławowie przy ulicy Hallera 19 nieznani nam sprawcy, w nieznanym nam czasie, wykonali antysemicki napis czarnym sprejem o treści "Żydzew" oraz neonazistowski symbol krzyża celtyckiego. Umieszczanie takich haseł jest przestępstwem motywowanym nienawiścią – poinformował Dariusz Paczkowski, prezes Fundacji Klamra.

fot. Fundacja Klamra

Jednym ze statutowych działań fundacji jest przeciwdziałanie dyskryminacji i mowie nienawiści oraz działalność na rzecz akceptacji różnorodności. Dlatego jej przedstawiciele poprosili władze gminy, by napisy te zostały zamalowane.

Brak reakcji na antysemickie i neonazistowskie napisy czy symbole w przestrzeni publicznej może stanowić zachętę dla ich autorów do podejmowania ataków fizycznych na turystów i obcokrajowców – wyjaśnił Paczkowski. - Do takich ataków, niestety, dochodzi coraz częściej. Bierność jest przyzwoleniem na nienawiść.

Jak poinformował Grzegorz Żaczek z władysławowskiego magistratu, zaraz po wpłynięciu do ratusza maila w tej sprawie, burmistrz miasta polecił zamalować kontrowersyjne napisy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...