18.06.2017 09:00 0 Redakcja

Kaszubi z całego świata wkrótce zagoszczą w Rumi

Kolejny, już XIX Światowy Zjazd Kaszubów rozpocznie się 1 lipca w Rumi. Z tej okazji do miasta zjadą tysiące gości z całego świata, a wszystkich łączą kaszubskie korzenie. W związku z wydarzeniem trzeba się liczyć ze zmianą organizacji w ruchu drogowym.

Organizacja imprezy to duże wyzwanie logistyczne. Zjazd odbędzie się na stadionie miejskim, wykorzystany zostanie również park miejski i cały teren wzdłuż Zagórskiej Strugi. Miejsca parkingowe zostaną udostępnione między innymi przy cmentarzu na starej Rumi.

  • XIX Światowy Zjazd Kaszubów to bardzo istotne święto w kalendarzu wydarzeń kulturalnych na Pomorzu. Jesteśmy dumni, że w tym roku to właśnie Rumia przyczyni się do krzewienia kultury i tradycji kaszubskiej - podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. - Z całą pewnością zjazd przyciągnie mnóstwo gości z całego świata. Dla wszystkich przygotowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji: od występów kaszubskich artystów przez tradycyjną strefę gastronomiczną na strefie dla dzieci kończąc. Lipiec w tym roku zaczyna się w Rumi, do ùzdrzeni! – dodaje włodarz.

Według planu, w sobotę (1 lipca) o godzinie 10:30 na rumskim dworcu prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z burmistrzem miasta przywitają gości przybyłych pociągiem Transcassubia. Po uroczystym przemarszu o godzinie 11:15 rozpocznie się msza w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Oficjalne otwarcie wydarzenia zaplanowane jest na godzinę 13:00 na scenie głównej MOSiR. W dalszej części imprezy przygotowano wiele atrakcji, wstęp jest bezpłatny.

Ze zjazdem związana jest także zmiana organizacji ruchu, 1 lipca zostanie wyłączona z ruchu ul. Mickiewicza (na odcinku od ul. Dębogórskiej do ul. Czechowa). Mieszkańcy zamkniętego odcinka mogą odbierać przepustki w Referacie Promocji i Komunikacji Społecznej (pok. 113 w godzinach pracy Urzędu Miasta Rumi).

Wyłączony z użytkowania będzie parking przy Rynku (ul. Dębogórska/ul. Kościelna) oraz przy Hali MOSiR (ul. Mickiewicza).

Ponadto, podczas przemarszu Kaszubów, w godzinach 10:30 – 11:15 oraz po mszy 12:15 - 13:00, przewidywane są również miejscowe utrudnienia w ruchu. Trasa przemarszu to: dworzec PKP -ul. Starowiejska - ul. Dąbrowskiego-Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych – ul. Dąbrowskiego - ul. Starowiejska - Stadion MOSiR.

Światowy Zjazd Kaszubów to największe plenerowe muzyczno-etniczne wydarzenie, którego celem jest promocja kultury i dorobku Kaszub. Od 1999 roku Zjazd Kaszubów na stałe wpisał się w kalendarz pomorskich imprez. W 2015 roku stolicą Kaszub była Reda.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24