14.06.2017 12:41 0 Redakcja/wejherowo.pl

Coraz gorsze powietrze w Wejherowie

fot. archiwum

Władze miasta opublikowały raport na temat stanu powietrza, jakim w 2016 roku oddychali wejherowianie. Okazuje się, że dopuszczalne normy zostały przekroczone. Stąd apel magistratu do mieszkańców, aby m.in. nie palili śmieci i korzystali z autobusów.

Dane z „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie pomorskim za rok 2016”, sporządzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, nie napawają optymizmem. Wedle dokumentu opublikowanego na stronie internetowej wejherowskiego urzędu miasta, jakość powietrza w roku 2016 względem poprzedniego pogorszyła się w zakresie zanieczyszczenia pyłem PM10 i zawartością benzo(a)pirenu. Średnia z minionego roku przekroczeń normy zanieczyszczenia powietrza wyniosła 43 dób, podczas gdy dopuszczalna ilość to 35. Dla porównania, w roku 2015 było to 28 dób.

  • Zanieczyszczenie powietrza na terenie Wejherowa związane jest z tzw. niską emisją, czyli emisją zanieczyszczeń wydobywających się do powietrza atmosferycznego ze źródeł na niskich wysokościach, poniżej 40 metrów – podaje wejherowski ratusz. - Jest to emisja związana z działalnością człowieka, głównie przez takie źródła jak piece gospodarstw domowych, w których ma miejsce spalanie odpadów lub złej jakości węgla, wpływ ma także ruch samochodowy.

Dlatego urzędnicy przypominają, że wdychając zanieczyszczone powietrze, każdy wejherowianin jest narażony na choroby i inne dolegliwości. Osłabiony organizm jest również bardziej podatny na choroby wirusowe i bakteryjne. Stąd apel władz Wejherowa do mieszkańców miasta.

  • To ważne! Nie spalaj odpadów, ograniczaj zużycie ciepła, używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości, przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny, korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru zamiast samochodu, nie spalaj w ogrodzie pozostałości roślinnych, ale przekazuj je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – radzą przedstawiciele urzędu miasta.

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia miejscowy samorząd postanowił tym, którzy zdecydują się na wymianę starych pieców, nie podwyższać czynszu. Będzie też można pozyskać dofinansowanie na pozbycie się przestarzałych urządzeń. O tym pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...