21.05.2017 09:58 0 Redakcja / mat. prasowe

Wciąż nie jest kolorowo – pomóż dzieciom z Kresów

mat. pras.

Dzieci w polskich szkołach i placówkach za naszą wschodnią granicą nie mają lekkiego życia. Uczniowie potrzebują kredek, zeszytów, piórników, mazaków, plecaków - czyli wszystkiego, co niezbędne do nauki i zabawy w pierwszych latach edukacji. Najmłodszym rodakom można pomóc, wspierając akcję „Nie jest kolorowo”.

To już trzecia edycja inicjatywy, której celem jest wsparcie wysiłku setek polskich nauczycieli i tysięcy uczniów, którzy mimo wielu przeciwności pielęgnują ojczystą mowę, tradycję i historię. Jako mniejszość, polscy uczniowie muszą zaopatrywać się w dwa rodzaje podręczników, co oczywiście zwiększa koszty. Dodatkowo rodzice muszą wozić swoje pociechy nawet po kilkanaście kilometrów, by mogły uczyć się w polskiej szkole, a to wciąż tylko część problemów, z którymi borykają się polskie rodziny na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

  • Wysiłek polskich uczniów i nauczycieli, by zachować tożsamość narodową, a jednocześnie spełniać coraz ostrzejsze wymagania stawiane polskim szkołom przez litewski system edukacji, zasługuje na najwyższy szacunek. Od 70 lat zachowana jest tam ciągłość kształcenia kolejnych pokoleń Polaków, a my chcemy w tym pomóc – wyjaśniają działacze ze Stowarzyszenia Traugutt z Pruszcza Gdańskiego.

Akcja charytatywna "Nie jest kolorowo" organizowana jest wyłącznie na terenie województwa pomorskiego. W 50 szkołach oraz kilku bibliotekach, między innymi w Wejherowie, Redzie, Gdyni oraz Gdańsku, zbierane są nowe przybory szkolne: kredki, zeszyty, piórniki, mazaki, bloki rysunkowe i plecaki – wszystko, co niezbędne do nauki i zabawy w pierwszych latach szkoły. Zbiórka potrwa do piątku - 26 maja.

  • Każdy może się włączyć do akcji pod adresem kontaktowym: [email protected] – zachęcają organizatorzy.

Zebrane artykuły szkolne zostaną ostatecznie posegregowane, spakowane i przygotowane do wysyłki przez wolontariuszy. Transport podarunków za wschodnią granicę planowany jest tak, aby uczniowie polskich placówek otrzymali pomoc wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Stowarzyszenie Traugutt.org z siedzibą w Pruszczu Gdańskim od 2013 roku prowadzi działalność edukacyjną, charytatywną i kulturalną, krzewi wartości patriotyczne oraz upowszechnia wiedzę historyczną. Pomaga również Polakom mieszkającym za wschodnią granicą.

mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24