18.04.2017 08:35 0 Redakcja

Gdyńskie sokoły ponownie zostały rodzicami

Źródło: www.peregrinus.pl/pl/gdynia-edf-podglad

Święta Wielkanocne, których jednym z symboli jest jajko, okazały się wyjątkowy szczęśliwe dla pary gdyńskich sokołów. Zadomowione w kominie elektrociepłowni EDF ptaki po raz drugi zostały rodzicami, na świat przyszły tym razem trzy pisklęta.

Pierwsze dwie "wielkanocne pisanki" pękły w niedzielę wieczorem (16 kwietnia), kolejny pisklak wykluł się w poniedziałek (17 kwietnia), a jeszcze jedno jajko wciąż jest wysiadywane. Młode spędzą w gnieździe najbliższych 6 tygodni.

Przypomnijmy, że gdyńskie sokoły oraz rozwój ich potomstwa, od jajka do dorosłego ptaka, można obserwować na żywo dzięki kamerom online.

Tu można zobaczyć, jak w minionym roku wyglądało dorastanie Fali, Błyskawicy i Jantara, o czym więcej pisaliśmy tutaj .

Gniazdo powstało wskutek nieprzerwanych wizyt samicy sokoła w pobliżu komina. W związku z tym, w styczniu 2007 roku kierownictwo ciepłowni zadecydowało o montażu gniazda dla sokołów. Początkowo było ono zamontowane wewnątrz komina i zajęły je pustułki, niemniej samica sokoła wciąż przebywała w okolicy. W 2009 roku konstrukcję zdemontowano i zawieszono kilka metrów wyżej, a w 2013 roku do gniazda zaczął zaglądać także samiec sokoła.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...