21.10.2016 14:41 0 Redakcja / TTM

W puckich szkołach uczą demokracji od podszewki

Źródło: Facebook

„Sapere aude”, czyli miej odwagę być mądrym - to tytuł projektu edukacyjnego realizowanego w szkołach powiatu puckiego. W ramach zajęć warsztatowych młodzież uczy się zasad demokracji oraz uczestnictwa w życiu społecznym. Organizatorem przedsięwzięcia jest helski radny Marek Chroń, któremu pomaga Fundacja Polskie Hotele Dzieciom.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

Profesjonalne ulotki wyborcze, debaty i platforma do głosowania online. Wybory samorządowe, które odbyły się w puckim liceum, to część projektu „Sapere aude”. Celem przedsięwzięcia jest nauczenie młodzieży aktywnego uczestnictwa w demokratycznym życiu społecznym.

  • Chcieliśmy poczuć się jak na prawdziwych wyborach, dlatego zorganizowaliśmy je w naszej szkole - tłumaczy Aleksander Jabłoński, uczestnik projektu, TI w Pucku.

Pomysłodawcą projektu jest Marek Chroń, na co dzień radny Helu, który do współpracy zaprosił Fundację Polskie Hotele Dzieciom.

  • Od 27 lat mówimy o potrzebie angażowania się młodzieży w życie społeczne naszej społeczności, ale nic nie robimy w tym kierunku. Dlatego postanowiłem stworzyć projekt „Sapere aude”, który ma na celu wzbudzenie w młodzieży chęci samodzielnego myślenia – tłumaczy Marek Chroń, organizator projektu.

Do uczestnictwa zaproszono szkoły działające na terenie powiatu puckiego. Do inicjatywy przystąpiło m.in. liceum akademickie imienia Macieja Płażyńskiego oraz tamtejsze technikum. Młodzież do stworzenia symulacji wyborów samorządowych podeszła bardzo poważnie.

  • Wszystko było przygotowane profesjonalnie, na wzór prawdziwych wyborów. Chłopcy zaprogramowali nawet internetową platformę, gdzie odbyło się głosowanie online. Była prawdziwa kampania, cisza wyborcza i debata – mówi Marta Tomczyńska, uczestniczka projektu, LA w Pucku.

Projekt ma zaszczepić w młodzieży chęć czynnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dla najbardziej zaangażowanych w szerzenie idei demokratycznej, w szkole i poza nią, przewidziano nagrody, które zostaną sfinansowane m.in. z diety radnego.

  • Kiedyś stwierdziłem, że społeczeństwo płaci mi pieniądze w ramach diet bycia radnym, więc zdecydowałem, że pieniądze te powinny zostać przeznaczone na rzecz społeczeństwa – wyjaśnia Marek Chroń.

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać chęć uczestnictwa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...