01.05.2016 15:02 0 Redakcja / mat. prasowe

Pomóż najmłodszym rodakom z Kresów - nie jest kolorowo

źródło: niejestkolorowo.pl/

Niektóre dzieci w polskich szkołach i placówkach za naszą wschodnią granicą nie mają kolorowo. Uczniowie potrzebują kredek, zeszytów, piórników, mazaków, bloków rysunkowych, plecaków itp. artykułów szkolnych, czyli wszystkiego tego, co niezbędne do nauki i zabawy w pierwszych latach edukacji. Najmłodszym rodakom można pomóc, wspierając akcję „Nie jest kolorowo”.

Głównym celem akcji „Nie jest kolorowo” jest wsparcie wysiłku setek polskich nauczycieli i tysięcy uczniów, którzy mimo wielu przeciwności pielęgnują ojczystą mowę, tradycję i historię. Jako mniejszość, polscy uczniowie muszą zaopatrywać się w dwa rodzaje podręczników, co naturalnie zwiększa koszty. Dodatkowo rodzice muszą wozić swoje pociechy nawet po kilkanaście kilometrów, by mogły uczyć się w polskiej szkole. A to wciąż tylko część problemów, z którymi borykają się polskie rodziny na Litwie.

  • Wysiłek polskich uczniów i nauczycieli, by zachować tożsamość narodową, a jednocześnie spełniać coraz ostrzejsze wymagania stawiane polskim szkołom przez litewski system edukacji, zasługują na najwyższy szacunek. Od 70 lat zachowana jest tam ciągłość kształcenia kolejnych pokoleń Polaków, a my chcemy w tym pomóc – wyjaśniają inicjatorzy akcji.

Akcja charytatywna "Nie jest kolorowo" organizowana jest wyłącznie na terenie województwa pomorskiego. Przedmiotem zbiórek są przybory szkolne, które następnie zostaną przekazane dzieciom z polskich placówek edukacyjnych za wschodnią granicą, głównie z Wileńszczyzny. Zbiórki odbędą się w maju bieżącego roku w pomorskich placówkach oświatowych oraz innych obiektach zaangażowanych w inicjatywę.

  • Planowany termin zbiórki to od 9 do 22 maja. Równolegle do akcji w szkołach planujemy przeprowadzić ogólnodostępne zbiórki przyborów szkolnych poprzez naszych lokalnych koordynatorów oraz zbiórkę publiczną środków finansowych – dodają organizatorzy.

Zebrane kredki, zeszyty, piórniki i inne przybory szkolne zostaną następnie posegregowane, spakowane i przygotowane do wysyłki przez wolontariuszy ze stowarzyszenia. Transport podarunków za wschodnią granicę planowany jest na lipiec lub sierpień 2016 roku, tak aby uczniowie polskich placówek na Wileńszczyźnie otrzymali pomoc wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.

Polskie szkolnictwo na terenie obecnej Litwy to jedyny system nauczania po polsku poza granicami naszego kraju. Polski system oświatowy obejmuje rejony solecznicki, trocki, orański i wileński. Działa tam kilkadziesiąt polskich przedszkoli, ponad 100 szkół, a także wydziały polonistyki na uniwersytetach Wileńskim i Edukacyjnym oraz filia Uniwersytetu Białostockiego w Wilnie.

W akcję „Nie jest kolorowo” obecnie włączyło się około 30 szkół, w tym Szkoła Podstawowa i Gimnazjum z Pucka, Zespół Szkół w Bojanie oraz Samorządowy Zespół Szkół w Gniewinie. Organizatorem inicjatywy jest Stowarzyszenie Traugutt z Pruszcza Gdańskiego.

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej oraz na Facebooku.

źródło: niejestkolorowo.pl/


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24