01.02.2016 10:45 0 Redakcja

Rumia: Św. Jan Bosko został patronem miasta

- Rumia tego patrona czuje, jest nasycona treściami wychowania księdza Jana Bosko - mówi poseł Jan Klawiter. W niedzielę (31 stycznia) w hali MOSiR w Rumi odbyła się XX sesja Rady Miejskiej. W trakcie zebrania podjęto uchwałę w sprawie ustanowienia św. Jana Bosko patronem miasta.

W Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Św. Krzyża odbyła się uroczysta msza święta w intencji wyrażenia woli ustanowienia patronatu.

  • Wiele środowisk zgłaszało się z propozycją, żeby święty Jan Bosko został patronem Rumi. W 1937 roku duchowni synowie księdza Bosko przyszli do Rumi. Ksiądz Bosko nigdy u nas nie był, przybył tutaj dzięki swojemu zgromadzeniu, które założył. Tutaj zaczął powstawać zakład wychowawczy. Wtedy było to polem pracy salezjanów. Od tego czasu Rumia zaczęła nasiąkać pracą salezjanów, zarówno tej pracy w szkołach, oratoriach, świetlicach terapeutycznych i pracy duszpasterskiej - mówi ksiądz profesor Henryk Skorowski, były rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, obecnie kierownik Socjologii Grup Etnicznych i Regionalizmu UKSW w Warszawie.

Według duchownych dzieło księdza Bosko wsiąkło w całą kulturę Rumi, etos miasta, cały system wartości.

  • Żyć bez wartości, to jak płynąć statkiem w nocy, w czasie sztormu, bez przyrządów nawigacyjnych, z nadzieją, że się uda. Nie uda się, więc trzeba przyjąć jakiś system wartości i to, co jest dzisiaj największym problemem ludzi młodych, to zagubienie w świecie wartości - dodaje Henryk Skorowski.

Okazuje się, że w grudniu ubiegłego roku oraz w styczniu 2016 roku do przewodniczącego rady miejskiej Rumi i burmistrza miasta wpłynęło wiele petycji wnioskujących lub popierających prośby o ustanowienie świętego Jana Bosko patronem miasta Rumi.

  • O ustanowienie patronatu dla Rumi przez tak zaszczytną i wybitną osobę jaką jest święty Jan Bosko wystąpili przedstawiciele kościoła katolickiego, parafie rumskie, szereg instytucji i wspólnot katolickich, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, osoby prywatne oraz wszystkie opcje polityczne w mieście - mówił w trakcie sesji Ariel Sinicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Rumi.

Od teraz dzień 15 sierpnia będzie świętem patrona Rumi. Wszczęto także procedurę w sprawie ustanowienia św. Jana Bosko patronem Rumi przez władze kościelne.

  • Jest to kolejna inicjatywa, która łączy wszystkich. Jan Bosko był tak wspaniałym człowiekiem, wychowawcą dzieci, młodzieży w bardzo ciężkich czasach, gdzie była ogromna bieda, brakowało pracy, ksiądz Jan Bosko dokonał rzeczy heroicznych. On się naprawdę poświęcił dla dzieci i młodzieży. Ten wychowawca był takim animatorem zajęć. To jest dusza mi pokrewna, gdyż ja przez wiele lat robiłem to samo z dziećmi, wychowankami domu dziecka, ogniska wychowawczego - mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24