18.12.2015 14:42 0

W Wejherowie powstanie Muzeum Piaśnickie

Villa Musica / fot. archiwum

Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Wejherowie powstanie Muzeum Piaśnickie. Obiekt będzie się mieścił w budynku zlokalizowanym przy ul. Ofiar Piaśnicy, który nosi nazwę Villa Musica.

Muzeum zostało powołane 16 grudnia i będzie stanowiło oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie.

  • Muzeum Piaśnica jako filia Muzeum Stutthof. Dlaczego ważne? Dlatego że w Piaśnicy miał miejsce pierwszy mord ludobójstwa w czasie II wojny światowej, przed Palmirami, przed Katyniem, przez Holokaustem. Mało osób o tym wie, mało Polaków nawet o tym wie, a cóż dopiero mówić o obserwatorach naszej historii z zagranicy – mówi Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejsce, w którym będzie znajdowała się placówka nie jest przypadkowe. W czasie wojny w budynku przy ulicy Ofiar Piaśnicy mieszkały córki działacza Franciszka Panka, które zostały zamordowane w Lesie Piaśnickim. Później znajdowała się tam siedziba Gestapo.

Piaśnica stała się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez hitlerowców. Jest to największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały około 12 tysięcy niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej i pomorskiej inteligencji.

W sobotę (19 grudnia) o godzinie 14:00 przed budynkiem Villa Musica przy ulicy Ofiar Piaśnicy 6 odbędzie się konferencja prasowa wiceministra Jarosława Sellina, która będzie dotyczyła powstania muzeum.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...