09.04.2015 16:05 0

Nielegalne działania nadmorskich kempingów? Sprawą zajmuje się NIK

Do Prokuratury Rejonowej w Pucku trafiło zawiadomienie o nielegalnym poszerzeniu plaż na Półwyspie Helskim. Kontrolerzy NIK zauważyli, że brzeg od strony zatoki jest regularnie niszczony przez właścicieli kempingów. Odrębne postępowanie w tej sprawie prowadzi od roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, zarzuty postawiono już 5 osobom.

Kontrolą objęto urzędy miast i gmin na terenie Półwyspu Helskiego, Pomorski Urząd Wojewódzki, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku i Urząd Morski. Inspekcja wykazała, że ochrona brzegów stosowana przez te instytucje jest nieskuteczna.

  • Linia brzegowa przebiega w sposób niekontrolowany. Naprawdę poważnym problemem jest nielegalna działalność gospodarcza i rozbudowa infrastruktury turystycznej na brzegach. Prowadzący pola kempingowe na Półwyspie Helskim samowolnie ingerowali w przebieg linii brzegowej od strony Zatoki Puckiej, a nasypywanie plaż w celu zwiększenia jej powierzchni odbywało się poza wszelki procedurami i kontrolą - wyjaśnia Michał Thomas z Delegatury NIK w Gdańsku.

Najwięcej zastrzeżeń kontrolerów wzbudziła działalność Urzędu Morskiego, który według protokołu pokontrolnego swoje obowiązki miał wykonywać bez należytej staranności.

  • Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, który sprawował nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy o obszarach morskich, nieskutecznie zapobiegał zmianie linii brzegowej i nielegalnej lokalizacji obiektów budowlanych. Działania Urzędu Morskiego w tym zakresie były nieskuteczne i nie były wykonywane z należytą starannością - dodaje Michał Thomas z Delegatury NIK w Gdańsku.

Zdaniem inspektorów nadmorskie samorządy dzierżawiące położone przy brzegu nieruchomości, nie konsultowały się z Urzędem Morskim. Według NIK taka sytuacja mogła utworzyć mechanizmy korupcjogenne. Kontrola kempingów pokazała również, że niektóre obiekty zostały wybudowane bez wymaganych pozwoleń, dlatego też NIK skierował do prokuratury zarzuty dotyczące samowoli budowlanej.

Odrębne postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Zarzuty związane z nielegalnym poszerzaniem plaż i niszczeniem środowiska postawiono pięciu dzierżawcom pól kempingowych z terenu Półwyspu Helskiego. Śledztwo w tej sprawie zakończy się prawdopodobnie pod koniec maja.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24