25.03.2015 11:23 0

Parkrun Rumia zaprasza do wspólnego biegania

Fot. Agata Masiulaniec

Już w najbliższą sobotę (28 marca) o godzinie 9:00 w okolicach Parku Miejskiego wystartuje parkrun Rumia, czyli cykliczna impreza dla miłośników biegania na dystansie 5 kilometrów.

Udział w biegu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji na stronie i wydrukowanie kodu uczestnika. Indywidualny kod uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu, ponieważ po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. Jednorazowa rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.

Idea parkrun przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie została zainicjowana 10 lat temu, a następnie objęła swym zasięgiem 9 państw na każdym kontynencie. Do Polski parkrun zawitał W 2011 roku za sprawą grupy entuzjastów, którzy rozpoczęli bieganie w ramach parkrun w Gdyni. Dość szybko powstały kolejne lokalizacje, m.in. Cieszyn, Bydgoszcz, Gdańsk, Kołobrzeg, Łódź, Wrocław czy Warszawa.

  • Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo, do udziału w parkrun zachęcamy biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania - podkreśla Tomasz Łukowicz, koordynator rumskiej edycji parkrun.

Co odróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych? Jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze, mają także możliwość uczestnictwa w organizacji biegów jako wolontariusze.

  • Myślę, że najważniejszym i jednocześnie najbardziej zachęcającym faktem jest to, że bieg organizowany jest przez biegaczy i dla biegaczy, czyli zupełnie za darmo. Wszystkie obowiązki związane z pomiarem czasu, oznakowaniem trasy, czy pilnowaniem porządku należą do wolontariuszy. Przyjść może każdy, a na start wystarczy przynieść ze sobą tylko kod kreskowy i dobry humor - zachęca stała uczestniczka parkrun Kraków Ewelina Kempa.

Fot. Tomasz Szwajkowski

Wolontariusze za swój wkład nagradzani są maksymalną ilością punktów (100), tak jak za zwycięstwo w biegu. Punkty za pomoc przyznawane są maksymalnie trzykrotnie na przestrzeni roku, pozostałe punkty trzeba sobie wybiegać. Z reguły w imprezach wolontariusze pozostają anonimowi, w parkrun ich nazwiska pojawiają się na stronie danego biegu, żeby każdy wiedział komu zawdzięcza organizację.

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki przyznawane za liczbę ukończonych biegów. Swoje pierwsze koszulki z numerem 10 (po 10 ukończonych biegach) otrzymują juniorzy. Dla seniorów poprzeczka ustawiona jest wyżej, gdyż aby otrzymać biegową koszulkę trzeba ukończyć 50 biegów. Kolejne poziomy są przeznaczone dla najbardziej systematycznych uczestników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto ukończy określoną liczbę biegów.

Przypominamy, że aby wziąć udział w biegach parkrun, należy dokonać bezpłatnej rejestracji TUTAJ, wydrukować nadany kod i przynieść go ze sobą na bieg. Więcej informacji na temat biegów można znaleźć na STRONIE.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24