07.10.2010 15:52 0

Redę odwiedzili goście z Litwy

Od 27 września do 2 października w Redzie gościła młodzież z Litwy. Młodzi przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej przyjechali w ramach projektu „Przyjaźń bez granic”. Wizyta miała na celu nawiązanie kontaktów i pogłębienie współpracy między Redą a litewską miejscowością Awiżenie.

Aby zintegrować się z polskimi kolegami, młodzi Litwini uczestniczyli w licznych warsztatach. Polscy i litewscy uczestnicy projektu wzajemnie poznawali swoje kultury i obyczaje, rozmawiali o swoich pasjach, brali udział w sportowych rywalizacjach. Podczas wycieczki do Gdyni i Gdańska obejrzeli wystawę „Drogi do wolności”, Stocznię Gdańską oraz Pomnik Poległych Stoczniowców. Ponadto goście mieli możliwość zapoznania się z życiem typowej polskiej rodziny i z losem Litwinów w Polsce. Na spotkaniu z młodzieżą pojawił się Józef Uździło, mieszkający w Gdańsku przedstawiciel mniejszości litewskiej. Zaprezentował autorski przekład poezji z języka litewskiego, opowiedział o swoim życiu w Polsce i tęsknocie za ojczyzną.

W sobotę wizyta dobiegła końca. Główne cele projektu zostały zrealizowane. Grupy bardzo się ze sobą zżyły, nawiązało się wiele nowych przyjaźni, niektóre z nich zapewne przetrwają wiele lat.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24