05.10.2010 16:38 0

Uroczystości ku czci pomordowanych w Piaśnicy

3 października był dniem pamięci o 12 tysiącach Polaków rozstrzelanych w Piaśnicy. Uroczystej Mszy świętej polowej przewodniczył ks. abp Leszek Sławoj Głódź. Metropolita poświęcił również nową kaplicę.

Uroczystości tradycyjnie odbyły się na leśnym cmentarzu, często nazywanym „Kaszubską Golgotą”. Wśród biorących w niej udział gości znaleźli się m.in. wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, wicewojewoda Michał Owczarzak, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, senatorowie, posłowie oraz władze miasta Wejherowa z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem na czele.

W trakcie tegorocznych obchodów święta, ks. abp Leszek Sławoj Głódź dokonał poświęcenia kaplicy. Stanęła ona na miejscu dotychczasowego pomnika, przy którym każdego roku odprawiano mszę. Nowa kaplica-pomnik symbolizuje stosy drewna, na których naziści palili zwłoki pomordowanych Polaków w celu zatarcia śladów zbrodni. Na pniach tworzących stos umieszczono nazwiska wszystkich ofiar, których personalia są znane.

Po mszy i Apelu Pamięci żołnierze Marynarki Wojennej oddali salwę honorową w hołdzie poległym. Zaproszeni goście i delegacje złożyły przy ołtarzu wiązanki.

W Lesie Piaśnickim na przełomie 1939 i 1940 roku hitlerowcy przeprowadzili zbiorowe egzekucje, głównie na przedstawicielach polskiej inteligencji. Jest to największe na Pomorzu miejsce kaźni Polaków.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24