26.06.2014 12:06 0

400 km na rowerze pokonają niewidomi i głuchoniewidomi

400-kilometrową trasę z Władysławowa do Międzyzdrojów pokonają na rowerach niewidomi i głuchoniewidomi ─ uczestnicy Integracyjnego Rajdu „80 Rowerów Dookoła Polski” organizowanego przez Stowarzyszenie Travelling Inspiration. W ciągu 4 dni grupa 5 śmiałków z przewodnikami będą przemierzać tę trasę na tandemach.

Ta inicjatywa jest częścią projektu "Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze", którego uczestnicy w ubiegłym roku objechali dookoła połowę Polski na rowerach w kilku dwu- lub czterodniowych etapach. Niepowtarzalność akcji polega na tym, iż w wyprawie biorą udział osoby niewidome i głuchoniewidome. Są to osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu w stopniu uniemożliwiającym im normalne funkcjonowanie. Zamiarem organizatorów jest udostępnienie roweru dla wszystkich.

Sport od zawsze pełnił w moim życiu wyjątkową rolę. Był i jest swego rodzaju ucieczką od wszelkich problemów głównie związanych z niepełnosprawnością ─ podkreśla Michał Majchrzak, który w wieku 17 lat zaczął tracić wzrok i słuch. I dodaje: ─ Dlatego postanowiłem zaangażować się w projekt rowerowy. To brama do lepszego świata, do otworzenia się na innych ludzi. To spełnienie najskrytszych marzeń podróżniczych z dzieciństwa. I nawet moje dysfunkcje nie mogą przekreślić tych planów. Skoro nie mogę jeździć na tradycyjnym rowerze, pozostaje przecież jeszcze tandem. Rower to najtańsza forma transportu, a zarazem wspaniały sposób turystyki i poznawania nowych miejsc.

W 2013 roku uczestnikom projektu udało się objechać na tandemach połowę Polski ─ dotarli w czterech etapach z Krakowa przez Rzeszów, Lublin, Warszawę, Białystok, Olsztyn i Elbląg do Władysławowa, pokonując łącznie ok. 1300 km. Następnie pokonali w ciągu 2 tygodni liczącą ok. 1200 km trasę Warszawa ─ Wilno ─ Ryga ─ Tallin ─ Helsinki (w ramach projektu „80 Rowerów Dookoła Europy”).

Niepowtarzalne w tym przedsięwzięciu jest również to, iż każdy może dołączyć do uczestników projektu. ─ Projekt to okazja poznania i przebywania wśród niesamowitych ludzi, którzy dla drugiego człowieka poświęcają swój czas i pomagają w realizacji marzeń. Dla nich pomoc innym jest stylem na życie ─ mówi Marcin Kozioł, główny menedżer oraz logistyk projektu. ─ Jest to również spotkanie z osobami, które mimo przeciwności losu żyją pełnią sił i za to im chwała!

Uczestnicy wyprawy wyruszają już 1 lipca, by kontynuować tandemową przygodę. Startują o 9.00 spod Urzędu Miasta we Władysławowie. Ich trasa biec będzie przez Kluki, Darłowo, Trzebiatów aż do Międzyzdrojów, gdzie zjawią się 4 lipca ok. 17.00.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24