21.02.2011 13:15 0

Gdańsk: Nie będzie specjalnej trybuny dla gejowskiego fanklubu

Coraz głośniej jest o inicjatywie na Euro 2012. Mniejszość homoseksualna chcę mieć na gdańskim stadionie oddzielne miejsca, tłumacząc to kwestiami bezpieczeństwa. Pomysłodawcą idei jest „Tęczowa Trybuna”, czyli pierwszy gejowski fanklub narodowej reprezentacji w piłce nożnej. Na jego oficjalnej stronie można przeczytać:

„Tęczowa Trybuna 2012 jest inicjatywą domagającą się zapewnienia bezpieczeństwa osobom homoseksualnym na trybunach stadionów piłkarskich podczas Euro 2012.

Jako pierwszy w Polsce gejowski fan-club polskiej reprezentacji narodowej piłki nożnej domagamy się od wszystkich organizatorów Euro 2012 stworzenia bezpiecznego sektora dla członków naszego fan-clubu. Podobne inicjatywy w krajach Europy Zachodniej znalazły pozytywny oddźwięk wśród działaczy odpowiedzialnych za organizację imprez piłkarskich. Głosy takie jak nasz doprowadziły również do akcji "Piłkarze przeciw homofobii".

Obecna sytuacja na stadionach nie pozwala nam na korzystanie ze wspólnego dobra, jakim są mecze reprezentacji narodowej. Reprezentacji utrzymywanej także z naszych podatków.

Wiele mówi się o zmianie atmosfery na polskich stadionach, zwłaszcza w kontekście powstających stadionów i zbliżających się Mistrzostw Europy w 2012. Władze mają pomysł by trybuny zapełnić rodzinami. Nasze pytanie brzmi: kto jest bezpieczniejszym sąsiadem dla rodzinnego pikniku: trybuna z agresywnymi kibolami czy nasza tęczowa pokojowa trybuna?

Na polskich stadionach tak jak na polskich ulicach każda odmienność budzi agresję. Nie walczymy tylko w swojej sprawie. Chcemy, żeby na polskim stadionie każdy bez względu na wygląd, płeć czy orientację seksualną mógł czuć się bezpiecznie. Jak na razie bez podziału na sektory nie jest to możliwe.

Nie chodzi nam o budowanie getta – chodzi nam o stworzenie miejsca w którym swobodnie będziemy mogli wyrażać swoje sportowe emocje. Wykopmy homofobię ze stadionów. Marzymy, żeby tęczowe trybuny na stałe wpisały się w krajobraz polskiego kibicowania zmieniając tym samym jego dotychczasowy fatalny wizerunek.

Oczywiście wolelibyśmy, żeby w Polsce nie było potrzeby tęczowych trybun. Niestety w obecnej sytuacji ze względu na agresję na stadionach nie jest to możliwe. Mamy nadzieję, że doczekamy takich czasów kiedy będą one zbędne.

Nasza inicjatywa jest także zwróceniem uwagi władz na problem bezpieczeństwa kibiców gejów z zagranicy dla których polska homofobiczna rzeczywistość może Euro 2012 okazać się niebezpieczna. Wielu z nich jest przyzwyczajonych do innych standardów.”

Postulat tęczowej trybuny wiąże się również z godnością nas jako ludzi i obywateli tego kraju. Wielu z najbardziej twardych kiboli z żylet polskich stadionów znamy bardzo dobrze z całkowicie nieprzystających do kiboli sytuacji. Nie chcemy kryć się tak jak oni i przeżywać stresów związanych z ukrywaną tożsamością. Chcemy powiedzieć: tak – jesteśmy homoseksualistami i kibicujemy naszej reprezentacji. Tacy ludzie jak my też istnieją i nie mają siły się ukrywać. Szanowni politycy! Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi apelujemy o wasze poparcie jednocześnie przypominając, że geje są także waszym elektoratem. Poparcia będziemy szukać również w UEFA, PZPN, u trenera i piłkarzy kadry narodowej. Modernizujmy nie tylko drogi ale i nasze umysły!

Prośba nie zyskała akceptacji prezydenta Gdańska. Jedną z przyczyn był brak danych inicjatora - „Tęczowej Trybuny” oraz fakt tworzenia oddzielnych trybun jedynie dla niepełnosprawnych kibiców. Pozostali bez względu na płeć, przekonania i orientację seksualną, zasiądą wspólnie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24