11.09.2013 10:43 0

Kolejką szynową na Kamienną Górę w Gdyni

Pracownia Arch Deco/archdeco.pl

Policzone są dni placu Grunwaldzkiego w obecnej formie. Za dwa lata brukowany skwer zmieni się przyjazny spacerującym, trawiasty park, obok stanie budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, a na Kamienną Górę wjedziemy kolejką szynową.

Plac Grunwaldzki ma znakomite sąsiedztwo - największy teatr muzyczny w Polsce i uroczy park na Kamiennej Górze. Od głównej ulicy Gdyni - Świętojańskiej - dzieli go niewiele ponad sto metrów. Jednak mieszkańcy i turyści rzadko spędzają tu czas. Plac służy raczej jako skrót w drodze na plażę i bulwar. Już za dwa lata ma się to zmienić. Plac Grunwaldzki ma szansę stać się kolejnym miejscem spotkań w Śródmieściu, tętniącym życiem od rana do wieczora.

Na obszarze przylegającym do ulicy Wybickiego powstanie gmach Gdyńskiego Centrum Filmowego. W przeszklonym budynku o całkowitej powierzchni ponad 3,7 tys. metrów kwadratowych znajdzie się siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej, trzy sale kina studyjnego, klub filmowy i biuro Festiwalu Filmowego. Część powierzchni z przeznaczeniem na sklep, restaurację i biura będzie wynajmowana podmiotom komercyjnym. Gdyńskie Centrum Filmowe zostanie zintegrowane z Teatrem Muzycznym dzięki współpracy programowej i edukacyjnej, ale także poprzez podziemny parking na 220 aut, wybudowany w ramach inwestycji - pod placem Grunwaldzkim.

Sam plac stanie się przyjaznym dla spacerujących i odpoczywających parkiem. Sympatyków muszli koncertowej z pewnością ucieszy fakt, że zostanie ona zachowana i wyremontowana. Miejsce bruku, którym obecnie pokryta jest powierzchnia placu, zajmie zadbana trawa, poprzecinana alejkami. A prosto z parku na najwyższy punkt Kamiennej Góry pojedziemy nowoczesną kolejką szynową, która, by pokonać 39-metrową różnicę poziomów, będzie potrzebować około 2 minut. Podczas przejażdżki, 16 pasażerów z okien wagonika obejrzy rozległą panoramę miasta i portu.

Projekt architektoniczny, wyłoniony podczas rozstrzygniętego jesienią ubiegłego roku konkursu, przygotowała gdyńska pracownia Arch Deco. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków unijnej inicjatywy Jessica. Stosowne umowy podpisano 6 września 2013 r.

Dane techniczne:

  • Powierzchnia całkowita wraz z parkingiem podziemnym: 9 171,4 m2
  • Powierzchnia całkowita budynku GCF: 3 719,2 m2
  • Termin rozpoczęcia inwestycji: grudzień 2013 r.
  • Termin zakończenia inwestycji: II poł. 2015 r.
  • Koszt inwestycji: 37 682 120 zł brutto

Koszt inwestycji obejmuje budowę:

  • Gdyńskiego Centrum Filmowego;
  • parkingu podziemnego na 220 miejsc;
  • kolejki szynowej z placu Grunwaldzkiego na Kamienną Górę.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24