09.04.2013 13:48 0

Przedwojenny Klif w Orłowie

Molo widziane z miejsca gdzie obecnie znajduje się Promenada Królowej Marysieńki. W dali widać Klif Orłowski/źródło: fotopolska.eu

Orłowski Klif dawniej nazywany był często Orłowskim Cyplem czy Orlą Głową. Obecnie stanowi malowniczy stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni. Każda pora roku sprawia, że staje się on inny i na swój sposób bardziej tajemniczy niż zwykle.

Klif w Gdyni rozciąga się na długość około 650 metrów. Jego głównym budulcem jest glina morenowa, która na ten teren przywędrowała za pomocą lodowca. Zbocza porośnięte są przez różnego rodzaju roślinność. Wzdłuż klifu prowadzi strefa dla spacerowiczów w kierunku Sopotu i Skweru Kościuszki. Przechadzając się natomiast szczytem zauważymy piękne widoki mierzei Helskiej, plaży czy gdańskiego wybrzeża.

Spacer wzdłuż klifu jest ogromną atrakcją zarówno dla turystów jak i stałych mieszkańców Trójmiasta. Po drodze czekać na nas będą atrakcje militarne, czyli baterie artyleryjskie oraz mnóstwo wrażeń związanych z zapierającymi dech w piersiach widokami.

1905-1910/źródło: fotopolska.eu

1910-1913/źródło: fotopolska.eu

1925/źródło: fotopolska.eu

1937-1939/źródło: fotopolska.eu

1938/źródło: fotopolska.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24