09.02.2013 09:02 0

Zapraszamy ptaki do Gdyni

Sikorki i szpaki mogą być naszymi sąsiadami, ale muszą mieć dom. Możemy im w tym pomóc. Trwa kolejna edycja konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni", który organizowany jest już po raz XV przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Adresowany jest on głównie do dzieci z gdyńskich szkół i przedszkoli, które mają za zadanie wykonanie budki lęgowej lub karmnika. Na prace czekamy do 11 lutego 2013 r. Konkursowi będą towarzyszyć atrakcyjne warsztaty prowadzone przez najwyższej klasy specjalistów.

W ciągu 14 lat trwania konkursu powstało łącznie ok. 1 809 karmników i 1 594 budek lęgowych, które zawisły w parkach i ogrodach działkowych. Łatwo sobie wyobrazić jak dzięki temu zyskała i powiększyła się populacja ptaków w naszym mieście.

W tym roku także, po wnikliwej ocenie jury konkursowego, budki lęgowe i karmniki trafią do osób, które zechcą umieścić je na swojej posesji, ogrodzie, drzewie w pobliżu domu, na działce... Warunki są dwa: należy zadbać aby w karmniku zawsze było czysto i był świeży pokarm dla ptaków oraz aby karmniki i budki lęgowe były umieszczone w takich miejscach i w taki sposób aby uniemożliwić drapieżnikom dostanie się do nich.

Autorzy najlepszych prac tradycyjnie otrzymają nagrody, które mają za zadanie pomóc w rozwijaniu zainteresowania przyrodą. Są to lornetki, plecaki, urządzenia elektroniczne, gry edukacyjne, albumy i plansze przyrodnicze. Ponadto autor każdej zgłoszonej pracy dostanie pamiątkowy kubek, w tym roku z wizerunkiem jerzyka.

XV edycja konkursu będzie miała charakter szczególny. Wydział Środowiska Urzędu Miasta przygotowuje bowiem konferencję edukacyjną poświęconą ptakom w mieście, ze szczególnym naciskiem na JERZYKI, skierowaną zarówno do dzieci i nauczycieli, jaki i do zarządców nieruchomości i innych osób zainteresowanych ochroną ptaków.

Termomodernizacje budynków na których zamieszkują jerzyki są przeszkodą w gniazdowaniu tych bardzo pożytecznych ptaków. Dlatego przy okazji rozdania nagród w konkursie przekazane będą wszystkim zainteresowanym naukowe, prawne i praktyczne informacje z tego zakresu, okraszone ciekawostkami.

Do wygłoszenia wykładów zostały zaproszone osoby, które przedstawią problem profesjonalnie i atrakcyjnie:

  • dr Andrzej Kruszewicz - lekarz weterynarii, dyrektor warszawskiego zoo, twórca działającego w nim Azylu dla ptaków oraz inicjator powstania Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którego celem jest m.in. poznawanie stanu i monitorowanie zmian awifauny na obszarach miejskich, szerzenie wiedzy na temat ptaków, możliwości ich ochrony i zagrożeń. Andrzej Kruszewicz jest niepodważalnym autorytetem w dziedzinie ornitologii, autorem wielu artykułów i książek o ptakach (również dla dzieci) oraz niezwykle charyzmatycznym mówcą. Wykłady, audycje oraz spotkania poświęcone ptakom z jego udziałem są zawsze niezwykle atrakcyjne i ciekawe.

  • Dariusz Ożarowski - ornitolog, starszy specjalista ds. edukacji w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, lider Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP, zrzeszającej członków i sympatyków OTOP z Trójmiasta i okolic. Dariusz Ożarowski jest bardzo aktywnym edukatorem w tematyce ptaków na terenie Trójmiasta.

Terminarz konkursowy:

  • do 11 lutego 2013 r.- termin składania prac konkursowych

  • 11 - 22 luty 2013 r.- warsztaty robienia budek dla jerzyków połączone z prelekcją na temat tych ptaków

  • do 25 lutego 2013 r. ocena prac konkursowych przez komisję

  • 25 lutego - 1 marzec 2013 r. - rozdanie budek i karmników

  • 15 marzec 2013 r. - Uroczyste rozdanie nagród połączone z ptasim seminarium


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...