28.11.2012 14:13 0

Zamek w Rzucewie

Rzucewo to kaszubska wieś w gminie Puck, położona pomiędzy Rewą a Puckiem. To właśnie tutaj znajduje się pałac zbudowany w stylu neogotyckim, który powstał w 1840 roku dzięki inicjatywie rodziny von Below.

Pierwotne Rzucewo było niewielką wsią rycerską, wykupioną w 1590 roku przez Ernesta Wejhera. W 1676 roku dobra rzucewskie znalazły się w posiadaniu rodu Radziwiłów. Wdowa po Michale Radziwille przekazała je bratu, czyli królowi Janowi III Sobieskiemu. Kolejno odziedziczyli go po nim królowa i jej synowie - Aleksander i Jakub. W 1720 roku majątek trafił w ręce rodziny Przebendowskich, kilku innych właścicieli, by ostatecznie do zakończenia II wojny światowej należeć do rodziny von Below. O estetykę zamku zadbał architekt. Nad głównym wejściem znajdują się herby rodów von Below i von Kieserling. W obu wieżach urządził komnaty, a na dachu zaprojektował taras z widokiem na park krajobrazowy.

U kresu działań wojennych słynny budynek przekształcono w szkołę rolniczą i tak było do 1975 roku. Od tego czasu budynek ulegał ciągłej dewastacji z powodu braku jego użytkowania. Właścicielami obiektu byli między innymi: Zarząd Portu w Gdyni, Urząd Wojewódzki w Gdańsku czy Stocznia Gdańska im. Lenina. Dopiero na początku lat 90-tych dobra trafiły do prywatnego właściciela. Zamek odrestaurowano, utworzono tam hotel i restaurację.

Pierwszy pałac w tej miejscowości stworzony został z inicjatywy Jana Wejhera. Jego powstanie datuje się na początek wieku XVII. Jego wielkim miłośnikiem był wówczas król Polski Jan III Sobieski.

Obecny zachowany zamek zbudowano w stylu neogotyckim. Zamek z dwiema wieżami jest odrestaurowany. Zachowały się między innymi sklepienia sieciowe.

Obok zamku znajduje się park krajobrazowy, który sięga aż samego brzegu Zatoki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24