31.10.2013 10:01 0

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania

Dzień oszczędzania przypada na 31 października. Święto jest jednym z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie, a jej głównymi pomysładowcami zostali przedstawiciele najprężniej rozwijających się w Europie placówek bankowych. W czasie odbywającej się konferencji w Mediolanie stwierdzili, iż aby zapewnić stabilny oraz długotrwały rozwój społeczeństw trzeba reklamować ideę oszczędzania. Był wówczas 1929 rok.

Dzisiaj wielu ekspertów zachęca zwykłych obywateli do systematycznego odkładania choćby małej sumy pieniędzy. Dlaczego? Otóż oszczędzanie zapewnia komfort finansowy. Mając zaoszczędzoną sumę pieniędzy na koncie nie boimy się o swoją przyszłość, o utratę pracy czy momentu zmniejszonych wpływów pieniędzy.

Dzień ten ma za zadanie wyrobić w młodych ludziach dobre nawyki. Nie trzeba się bowiem ograniczać do jednego sposobu oszczędzania. W tym działaniu pomocne są takie instrumenty rynkowe jak fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, giełdy papierów wartościowych, zakup dzieł sztuki czy złota.

W całej Europie we współpracy ze szkołami i organizacjami pozarządowymi organizowane są różne inicjatywy, których głównym zadaniem jest promowanie oszczędzania oraz metod zarządzania osobistymi zasobami finansowymi. W Niemczech instytucje finansowe oraz banki organizują warsztaty i prelekcje przeznaczone dla młodzieży. W Austrii część placówek bankowych pracuje do późnych godzin nocnych, zapraszając zwiedzających do uzyskiwania bezpłatnych porad. Podobne akcje społeczne mają miejsce w Chorwacji, Czechach, Słowenii, Serbii czy na Węgrzech.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24