25.05.2018 14:55 1 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Zalety stosowania monitoringu flotowego

Mat. pras.

Systemy Vehicle Tracking mogą bezpośrednio wpłynąć na oszczędności przedsiębiorstwa – potwierdzają to liczne statystyki. Z czego składa się taki system i jak przekłada się na finanse firmy?

Urządzenia i oprogramowanie do monitoringu flotowego oferowane są przez coraz więcej firm, jak np. Vision Track. Agencja zajmująca się badaniami rynku, Berg Insight AB, obliczyła, że w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych 11,7% pojazdów (nienależących do osób prywatnych) korzystało z monitoringu flotowego, a wkrótce odsetek ten ma wynieść 22%. Tendencja jest rosnąca. Nic dziwnego – monitoring flotowy to prosty system, który wiele wnosi w wydajność przewozu.

Z czego składa się system monitoringu flotowego?

Vehicle Tracking to zespół urządzeń mierzących konkretne parametry. Do dyspozycji są zazwyczaj kamery (wewnętrzne i zewnętrzne, przydatne zwłaszcza podczas analizowania przyczyn wypadków i stłuczek), tracker GPS (podający lokalizację pojazdu, o którą często pytają sami klienci) oraz zróżnicowane mierniki. Te ostatnie będą rejestrować na przykład temperaturę silnika czy wysokość jego obrotów, a także wilgotność w naczepie lub temperaturę załadunku. Wszystko po to, by stworzyć kompleksowe dane na temat całego kursu. Te z kolei przesyłane są do kierownictwa, które może je analizować w czasie rzeczywistym, a także zapisywać i przeglądać później – zwłaszcza podczas rozmowy o wydajności z samymi kierowcami.

Mniej wypadków, mniejsze zużycie paliwa

W brytyjskiej firmie przewozowej Andrew Page, zajmującej się transportem m.in. części samochodowych oraz narzędzi, od momentu instalacji całego systemu koszt utrzymania pojazdów spadł o 49%, zaś liczba przypadków przekroczenia prędkości o blisko sto procent. Z kolei Transportation Society of America potwierdza, że zużycie paliwa spada od 10% do 20%. Wreszcie, spadają też koszty ubezpieczenia pojazdów – często dane telematyczne stanowią dobry argument w trakcie negocjacji z towarzystwem ubezpieczeniowym.   Wartość rynku monitorowania floty wzrasta: w 2015 roku wynosiła 8 miliardów dolarów, a wartość na rok 2020 szacuje się na około 22 miliardów dolarów. Ponadto firma leasingowa Lease Plan zaznacza, że w 2015 roku co drugi kierowca sam chciał instalacji systemu monitoringu flotowego na pokładzie swojego pojazdu. Mniejsze zużycie paliwa, mniejszy koszt utrzymania i mniej wypadków – tak wpływa monitoring flot na działanie firmy przewozowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...