21.04.2018 13:30 0 raz

Chcą wskrzesić dawne instrumenty Kaszubów

mat.pras.

W Wejherowskim Centrum Kultury uczestnicy warsztatów „Bazuna – dźwięki kaszubskiej tradycji” tworzą bazuny – tradycyjne kaszubskie instrument muzyczne. Ich dźwięki wśród krajobrazów Nordy zabrzmią latem.

Instrument ten dawniej był wykorzystywany podczas witania Nowego Roku, czynienia obrzędowej wrzawy czy do wypędzania złych mocy. Tradycja witania Nowego Roku przy rozbrzmiewającym dźwięku bazun jest na Kaszubach ciągle żywa i kultywowana. Bazuniści obwieszczają jego rozpoczęcie, wchodząc na wzgórze, by dźwięk bazuny niósł się po całej okolicy.

Bazuna jest rodzajem rogu o wąskiej menzurze. Długość kaszubskich bazun zwykle nie przekraczała 2,5 metra, choć współcześnie spotyka się także dłuższe. Bazuna była wykorzystywana także do innych celów, zwłaszcza jako instrument sygnalizacyjny i ostrzegawczy – do wydawania sygnałów z łodzi lub brzegu, gdy na morzu była mgła. Instrument ten towarzyszył również uroczystościom religijnym, obchodom nocy świętojańskiej – obrzędowi ścinania kani.

Postanowiliśmy stworzyć Warsztaty z myślą o wsparciu i ożywieniu lokalnego przekazu tradycji, której niezwykle istotną częścią jest trudna sztuka tworzenia instrumentów muzycznych. Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. Bazuna to nie tylko niezwykle piękny instrument. To także swoisty symbol tożsamości Kaszubów – mówi Anna Pobłocka, koordynatorka warsztatów w Wejherowskim Centrum Kultury.

Z kolei Paweł Gruba, muzyk i twórca ludowy, prowadzący warsztaty podkreśla, że kaszubska bazuna jest prosta.

Nie warto jednak ulegać pozorom, ta prosta konstrukcja jest zwodnicza. Aby instrument wydawał odpowiednie dźwięki, trzeba dopilnować całego szeregu czynników, Ważne jest wydrążenie drewna i wiele innych kwestii. Nie bez znaczenia jest też serce, które wkładamy w wykonanie instrumentu. Te, które wykonano z sercem, brzmią najpiękniej. Na szczęście, uczestnicy warsztatów pracują z niezwykłą gorliwością i zaangażowaniem. Atmosfera podczas warsztatów jest niezwykle przyjazna i wszystko wskazuje, że powstaną świetne instrumenty – powiedział.

Dźwięki kaszubskich bazun stworzonych podczas warsztatów będzie można usłyszeć podczas Nocy Kupały organizowanej 22 czerwca 2018 w Parku im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...