Wiadomości

Wejherowo przybrało niebieskie barwy – pamiętało o chorych na autyzm

2018-04-12 16:00 mike/TTM
Wejherowo przybrało niebieskie barwy – pamiętało o chorych na autyzm
Fot. TTM

W czwartek (12 kwietnia) w Wejherowie obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Licznie przybyli mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości mogli dobrze się bawić, a jednocześnie – wyrazić swoje zrozumienie i wsparcie dla osób z autyzmem.

Ze względu na obchody Wielkanocy, świętowanie przełożono z 2 kwietnia, na 12 kwietnia. Uroczystości na placu Jakuba Wejhera rozpoczęły się o godzinie 11:00. Wtedy też ruszył przemarsz, zdominowany przez niebieski kolor, tradycyjnie kojarzony z autyzmem. W pochodzie wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, delegacje wejherowskich szkół i przedszkoli czy klubów sportowych.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu służą przede wszystkim rozbudzeniu zainteresowania samym autyzmem. Obecnie jest to zaburzenie, które występuje u bardzo wielu osób. Z osobami autysytcznymi stykamy się praktycznie na każdym etapie edukacyjnym, ale również w miejscach publicznych – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. – Świadomość odnosząca się do tego zaburzenia powinna być bardzo szeroka. Ma służyć przede wszystkim zaakceptowaniu takich osób w społeczeństwie – dodaje.

Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM

I chociaż świadomość społeczna jest coraz większa, nadal autyzm często jawi się jako tajemnicza choroba, czasami wręcz jako temat tabu. Nie ułatwia to codziennego funkcjonowania osób z autyzmem. Takie święta, jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, mają zmienić tę sytuację.

Chodzi o uświadomienie społeczeństwu, jak wygląda autyzm. Osoby ze spektrum autyzmu są bardzo źle odbierane w społeczeństwie, często są dyskryminowane. Jest to druga największa grupa społeczna z dysfunkcją – podkreśla Arkadiusz Raguza, prezes Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem.

Oprócz działań typowo edukacyjnych, podczas wejherowskiego święta można było wziąć udział w licytacjach gadżetów przekazanych przez kluby sportowe, firmy i osoby prywatne. Pod ratuszem zorganizowano pokaz wozów bojowych – strażackich i wojskowych – oraz umundurowania policji. Obchody Dni Autyzmu wspierały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bolszewa oraz Kębłowa. Na miejscu był też Klub Integracji Społecznej Śródmieście. Wsparcie zapewnili wolontariusze, w większości uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie.

Obchody zorganizowało Wejherowskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa i Starostwa Powiatu Wejherowskiego oraz we współpracy z Powiatowym Zespołem Kształcenia Specjalnego i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie.

mike/TTM

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (9)

anka3567 2018.04.17 19:09
Oceń:

wszyscy rodzice ze stowarzyszenia byli obecni z dziećmi naobchodach "dnia świadomości o Atyźmie" . Dorośli Autyści oczywiście nie przybyli bo jest ich tylko dwoje w naszym stowarzyszeniu, osoby te są siostrami i matka nie poradziłaby sobie w opiece nad nimi , zwłaszcza że na spotkanie przybyła ogromna ilość mieszkańców Wejherowa by poznać i móc integrować się różnymi niepełnosprawnościami,Były punkty informacyjne rodzice mieli identyfikatory i można było z każdym o wszystkim, co dotyczy autyzmu porozmawiać.

KAJA 2018.04.17 18:04
Oceń:

Nie mogę się zgodzić z poniższymi wpisami i komentarzami, wzięłam udział w konsultacjach i prawdopodobnie moje dziecko synek ma autyzm, zostałam bardzo dobrze poinformowana w punktach informacyjnych, mało tego dostałam materiały na temat autyzmu oraz pokierowana do odpowiednich poradni oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Dziękuje

nieneurotypowy 2018.04.12 23:49
Oceń:

To był Światowy Dzień Szerzenia Bzdur na Temat Autyzmu!

piotr.pawlowicz 2018.04.12 22:54
Oceń:

Dlaczego artykuł nie wytłumaczył mi, czytelnikowi tej strony co to jest autyzm, Dlatego prośba piszecie o wielkiej akcji edukacyjnej a nie podacie w przystępny sposób co to jest autyzm.

mama 2018.04.12 23:46
Oceń:

Nie tylko artykuł nie wytłumaczył czym jest autyzm. Na w/w obchodach też trudno było się tego dowiedzieć. Potworny hałas powodował że żaden rodzic dziecka autystycznego nie miał szansy tam wytrzymać. Chyba że kogoś nie obchodzi nadwrażliwość własnego dziecka.

ala 2018.04.17 20:36
Oceń:

Niektore osoby z autyzmem maja niedowrazliwosci i uwielbiaja np.koncerty na zywo, kazdy autysta jest inny, nikt na sile
tam nikogo nie trzymal, rodzic w czasie zajec dziecka mogl tez przyjsc sam

Miśka 2018.04.12 16:14
Oceń:

Autyzm to nie choroba!

autysta 2018.04.12 23:40
Oceń:

Dokładnie, autyzm to nie choroba, TO ODMIENNY SPOSÓB ROZWOJU! Pan Prezydent chętnie korzysta z internetu,mediów społecznościowych - ciekawe czy wie kto je w większości stworzył- właśnie osoby z AUTYZMEM. Od autyzmu ma się też zalety . Osoby z autyzmem coraz częściej bojkotują <świecenie na niebiesko> twierdząc że autyzm jest KOLOROWY. Z autyzmu się nie wyrasta, więc gdzie byli dorośli z autyzmem?Penie ich nie zaproszono. Najłatwiej jest pokazać autyzm w połączeniu z innymi niepełnosprawnościami tworząc obraz biednych "chorych" dzieci.

misia2 2018.04.12 18:27
Oceń:

Chorobą nie jest, jednak według prezydenta naszego miasta autyzm to.... problem. Tak można było usłyszeć wprost w jego niefortunnym wystąpieniu. Jak można mówić do dzieci, że to jacy są jest problemem? Po tylu latach brak mu chyba wrażliwości i nie potrafi dobierać właściwych słów.

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Program Telewizyjny
opublikuj swój tekst!

Lubisz pisać i masz coś ciekawego do powiedzenia?
W Portalu nadmorski24 możesz opublikować własny artykuł.

napisz do nas

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z "Polityką Prywatności". Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. [x] AKCEPTUJ